A 2024-es májusi választásokat követően a katalán szocialista erők kerültek a tartomány élére, amelyek a jelenleg gyengülő önállósodási folyamatot igyekeznek még inkább visszaszorítani.
Katalónia az Ibériai-félsziget északkeleti területén elhelyezkedő, 8 millió főt számláló spanyol autonóm közösség, amely a gazdasági fejlettsége, a tengerekhez való közvetlen hozzáférése, az urbanizáció, a turizmus és a kikötővárosokban létrejött logisztikai központjainak köszönhetően az Európai Unió egyik legfejlettebb és legjelentősebb regionális területe.
Bár a tartomány fontos szerepet tölt be az állam működésében, a történelmi sérelmek, valamint a központi kormány és a katalán önkormányzat (Generalitat) közti politikai, jogi- és gazdasági ellentétek többször eredményezték a nacionalizmus újbóli megerősödését és a szuverén államiság létrehozásának gondolatát. Emiatt
a katalán önállósodási folyamat a mai napig egy releváns jelenség, amely komoly döntések elé állítja Spanyolországot és az Európai Uniót egyaránt.
Az ezredfordulót követően ez egyre inkább felerősödött, ami a 2017. október 1-jei alkotmányellenes függetlenedési népszavazáson csúcsosodott ki. Az ekkor hatalmon lévő Együtt Katalóniáért (Junts Per Catalonia) nevű párt azonban nem tudta megtartani ezt az állapotot, mivel a központi kormány az alkotmány 2. és 155. cikkére hivatkozva felfüggesztette a Generalitat működését. A történtek után Charles Puigdemont, a párt vezetője, Belgiumba menekült az ellene kiadott elfogatóparancs miatt.
A 2023-as novemberi országgyűlési választásokon a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) koalíciót kötött a katalán szakadár pártokkal, amelyek cserébe nagyobb önrendelkezési jogokat, valamint egy amnesztiatörvény megszavazását kérték a korábban elítélt vezetők számára.
A koalíció ugyan győzelmet aratott, azonban a 2024 májusi regionális választásokon egy egységpárti politikai csoport nyert a tartományon belül, amire 1980 óta nem volt példa.
Forrás: govern.cat
A fenti táblázatban jól látható, hogy a Salvador Illa vezette Katalán Szocialista Párt (PSC) szerezte meg a legtöbb szavazatot, így a 135 fős parlamentben ők alakíthattak kormányt. A PSC-vel szemben viszont a függetlenséget képviselő pártok, mint a Junts + Puigdemont Katalóniáért (JUNTS+), a Katalán Republikánus Baloldal (ERC) vagy a Népi Egység (CUP) alulmaradtak.
Az eredmények láttán felmerülhet a kérdés: milyen tényezők okozhatták az elszakadási vágy visszaesését?
Az egyik a 2017-es népszavazás, aminek körülményei és következményei olyan hosszú távú problémákat okoztak, amik miatt a katalán társadalom emlékében egy negatív kép alakult ki a függetlenedés folyamatáról. További magyarázat az utóbbi időkben bekövetkezett globális (pl.: COVID-járvány, orosz-ukrán háború) és lokális események (növekvő migráció és aszály), amikre a spanyol nép jelenleg sokkal nagyobb figyelmet fordít.
Ezek mellett még megemlítendő a 2023-as választásokon megígért amnesztiatörvény, amelyet a spanyol legfelsőbb bíróság 2024 júliusában felülvizsgált. A bírósági közleményben a 2017-es alkotmányellenes cselekvések miatt Puigdemont-tól megvonták a mentesség megadását, aki ezt követően ismét elhagyta az országot, mielőtt még a katalán rendőri erők elfoghatták volna.
A kinevezését követően Salvador Illa, az elszakadás helyett, nagyobb hangsúlyt kezdett fektetni a tartomány életminőségének növelésére, valamint a spanyol- és uniós kapcsolatok javítására.
Ezek közé sorolható a közszolgáltatások és az egészségügy fejlesztése, a katalán nyelv hivatalos uniós nyelvvé tétele, illetve a határellenőrzések megerősítése a migráció visszaszorításának érdekében.
Catalan becoming an official EU language a 'fair linguistic measure' says Catalan president https://t.co/7EbGrwkhwv
— Alma Hana ???????? (@Almahana69) February 27, 2025
Összegzésként a katalán önállósodás folyamatáról azt lehet elmondani, hogy az utóbbi évek sikertelen függetlenedési kísérletei, továbbá a bel-és külpolitikai események háttérbe szorították a megvalósítását. Fontos azonban kiemelni, hogy a történelem során ez a folyamat ciklikusan többször felerősödött és visszaszorult, jelenleg pedig az utóbbi állapotot látjuk megvalósulni. Ennek fényében a központi kormánynak és a Generalitat-nak közösen figyelmet kell fordítania arra, hogy ne forduljanak elő újra azok az érték- és érdekellentétek, amelyek az önállósodási gondolat ismételt megerősödését segítenék elő.
Szemlézte: Boronkay Máté
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon