Blog

Az Egyesült Államok az ENSZ Legfelsőbb Bíróságán az éghajlati kötelezettségek ellen érvel

A klímaiváltoztatási jogokért küzdő aktivisták elítélték az Egyesült Államokat, miután a világ legnagyobb üvegházhatású gázkibocsátója azzal érvelt, hogy az országokat törvénynek kell kötelezni az éghajlati válság leküzdésére.

A klímaiváltoztatási jogokért küzdő aktivisták elítélték az Egyesült Államokat, miután a világ legnagyobb üvegházhatású gázkibocsátója azzal érvelt, hogy az országokat törvénynek kell kötelezni az éghajlati válság leküzdésére.

Az amerikai beavatkozásra a hágai Nemzetközi Bíróságon (ICJ) tartott történelmi jelentőségű klíma meghallgatás részeként került sor, ahol az éghajlatváltozásért leginkább felelős, befolyásos és rendkívül szennyező országok jogi felelősségre vonását követelték.

Az éghajlati katasztrófák pusztítást okoznak az egész bolygón, és egyre kevesebb remény van arra, hogy a jelenlegi éghajlati ígéretek csökkentik a globális hőmérsékletet, mivel az Egyesült Államok és más fosszilis tüzelőanyagot használó országok tovább bővítik a termelést. Az Egyesült Államok szerint azonban az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményét (UNFCCC) és a 2015-ös Párizsi Megállapodást, valamint más meglévő, nem kötelező erejű szerződéseket meg kell őrizni, és ezek jelentik a megoldás felé vezető legoptimálisabb utat.

Az ENSZ jelenlegi éghajlatváltozási rendszere „a legvilágosabb, legkonkrétabb és legfrissebb megnyilvánulása annak, hogy az államok beleegyeznek abba, hogy az éghajlatváltozással kapcsolatos nemzetközi jogrendeletek kötelező érvényűek legyenek” - mondta Margaret Taylor, a külügyminisztérium jogi tanácsadója szerdán az ICJ bíróknak.

„A bíróság által az éghajlatváltozás mérséklésével kapcsolatban azonosított bármely egyéb jogi kötelezettséget az államoknak a jelen szerződéses rendszer szerinti kötelezettségeivel összhangban kell értelmezni” - tette hozzá Taylor. Mindez széleskörű dühös reakciót váltott ki az aktivisták csapatából.

Ismét tanúi lehetünk az Egyesült Államok elkeserítő kísérletének, hogy kibújjon a világ egyik legnagyobb szennyezőjeként rá háruló felelősség alól”

– mondta Vishal Prasad, a Pacific Islands Students Fighting Climate Change igazgatója. „Az Egyesült Államok elégedett a szokásos üzletmenettel, és minden lehetséges intézkedést megtett, hogy kibújjon történelmi felelőssége alól, figyelmen kívül hagyja az emberi jogokat és elutasítsa az éghajlati igazságosságot.”

Ausztrália, Kína és Szaúd-Arábia – a fosszilis tüzelőanyagokat használó jelentős gazdaságok és a világ legnagyobb üvegházhatású gázkibocsátói – szintén a fejlődő országok által szorgalmazott jogi elszámoltathatóság ellen érveltek.

A sérülékeny nemzetek és a globális éghajlati igazságossági mozgalom évekig tartó kampánya után az ENSZ felkérte az ICJ-t, hogy adjon tanácsadói véleményt arról, hogy az államoknak milyen kötelezettségeik vannak az éghajlatváltozás kezelésére, és milyen jogi következményekkel járhat, ha ezt nem teszik meg. Több mint 100 ország és szervezet tanúskodik két hét alatt, és sokan remélik, hogy a meghallgatások előtérbe helyezik a tudományt, biztosítva, hogy a nemzetközi jog tükrözze az éghajlatváltozás valóságát és az intézkedések szükségességét.

A Nemzetközi Bíróság tanácsadói véleményei nem kötelező erejűek, de jelentős jogi és politikai súllyal bírnak, és valószínűleg irányadó dokumentumként fognak hivatkozni rá a jövőbeli éghajlati perekben és a nemzetközi éghajlat-változási tárgyalások során.

Az éghajlatváltozásnak leginkább kiszolgáltatottak – túlnyomórészt Vanuatu által vezetett csendes-óceáni országok – méltányos pénzügyi támogatást és kártérítést követelnek a visszafordíthatatlan veszteségekért és károkért a leginkább felelős államoktól,

mivel egzisztenciális fenyegetéssel néznek szembe az emelkedő árapály, árvizek, aszályok és más éghajlati katasztrófák miatt.

A világ legnagyobb szén-dioxid kibocsátó országai (2021)

Forrás: Green Match

A Nemzetközi Bíróság egyike annak a három nemzetközi bíróságnak, amelynek feladata, hogy tanácsadói véleményt készítsen az éghajlati válságról, a Nemzetközi Tengerjogi Bíróság és az Amerika-közi Emberi Jogi Bíróság mellett. Utóbbi az év elején megállapította, hogy az üvegházhatású gázok olyan szennyező anyagok, amelyek ellenőrzésében az államoknak jogi felelőssége van.

Az éghajlatunkra való odafigyelés manapság fontosabb, mint valaha. Az emelkedő hőmérséklet árvizekhez, erdőtüzekhez és aszályokhoz vezet, amelyek leginkább a kiszolgáltatott közösségeket érintik.

Emellett az olyan iparágak, mint a mezőgazdaság és a halászat, növekvő kockázatokkal néznek szembe, ami munkahelyek elvesztéséhez és az élelmiszer-ellátás bizonytalanságához vezethet, a válság elhanyagolása pedig csak elmélyíti a károkat.

Szemlézte: Molnár Anna

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon