Az olajárak emelkedését is kiváltotta az iráni és izraeli konfliktus újabb hulláma, miután az iráni Forradalmi Gárda parancsnokai kemény megtorlást ígértek az izraeli légicsapásokra. Hoszein Szalami vezérőrnagy arra figyelmeztetett ugyanis, hogy Irán válasza „elképzelhetetlen” lesz, míg helyettese, Ali Fadavi dandártábornok azt nyilatkozta, hogy a válasz „elkerülhetetlen.”
A legutóbbi izraeli légicsapások, amelyek három hullámban mértek csapást iráni katonai célpontokra, jelentős reakciókat váltottak ki Teheránban. A támadások rakétagyárakat és légvédelmi rendszereket érintettek több tartományban, köztük Teheránban is. Az olajárak az események hatására valamelyest megemelkedtek, mivel az érintettek attól tartanak, hogy a fokozódó feszültség veszélyeztetheti a globális olajellátást.
Izrael is válaszlépésekre készül, amennyiben Irán megtorló akciót hajt végre. Herzi Halevi izraeli katonai vezető kijelentette, hogy Izrael készen áll egy súlyos csapásra, ha Irán támadást indít. Halevi figyelmeztetett:
Ha Irán újabb rakétákat lő ki Izrael ellen, tudni fogjuk, hogyan reagáljunk és nagyon keményen fogunk lecsapni, olyan képességeket alkalmazva, amelyeket eddig még nem használtunk.”
A helyzet így tovább fokozza a bizonytalanságot a térségben, ahol minden újabb támadás eszkalációt hozhat.
Ali Hámenei, Irán legfőbb vezetője óvatosabb hangot ütött meg, amikor azt mondta, hogy a csapások súlyát nem szabad túlértékelni, ugyanakkor nem is lehet figyelmen kívül hagyni. Az iráni vezetők ezért mérlegelhetik a közvetlen katonai válasz helyett a pszichológiai nyomásgyakorlást Izraellel szemben.
Az Egyesült Államok és más nyugati hatalmak aktív közvetítési kísérleteket folytatnak, hogy megelőzzék a helyzet eszkalációját. A Fehér Ház világossá tette, hogy elkötelezett Izrael védelme mellett, de nem kíván további feszültséget gerjeszteni. Linda Thomas-Greenfield, amerikai ENSZ-nagykövet kijelentette közösségi média oldalán: „Nem habozunk, hogy önvédelem érdekében cselekedjünk, de nem akarjuk fokozni a feszültséget.” Az amerikai diplomácia arra összpontosít, hogy a libanoni Hezbollah és Izrael között létrejöjjön egy megállapodás, amely véget vethet a hosszan tartó konfliktusnak.
Our message for Iran remains clear: Should it choose to undertake further aggressive actions against Israel or U.S. personnel in the region, there will be severe consequences. We will not hesitate to act in self defense.
— Ambassador Linda Thomas-Greenfield (@USAmbUN) October 29, 2024
But let there be no confusion: The U.S. does not want to…
Egyes elemzők szerint Irán azért is mérlegelheti a katonai válasz elhalasztását, mert a libanoni Hezbollah napi rakétatámadásai Izrael ellen önmagukban is nyomást gyakorolnak az izraeli vezetésre.
Egy közvetlen háború helyett most előnyösebb lehet fenntartani a pszichológiai nyomást”
– nyilatkozta egy másik iráni bennfentes. Irán jelenlegi dilemmája az, hogy egy azonnali katonai válasz esetleges elmaradása gyengeségként értékelhető, amely növelheti Izrael bátorságát és aktivitását a térségben. Az elkövetkező napok eseményei kulcsfontosságúak lehetnek, és jelentős befolyással bírhatnak a térség stabilitására, valamint a nemzetközi piacokra egyaránt.
Forrás: Statista
A közel-keleti helyzet tehát továbbra is feszült, és bár a felek egyaránt nyilatkoztak válaszcsapásaikról, egyikük sem zárta ki a közvetlen támadások elkerülését sem. Az olajárak jelenlegi növekedése és a globális piac aggodalmai egyelőre rávilágítanak arra, hogy a konfliktus potenciális hatásai messze túlmutatnak a térség határain.
Szemlézte: Balogh Péter
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon