Blog

G20-csúcstalálkozó: Joe Biden kerülte Donald Trump említését

Joe Biden dél-amerikai útja a globális figyelem középpontjába helyezte az USA jövőbeni politikáját, miközben az amerikai elnök gondosan kerülte Donald Trump említését. A csúcstalálkozó résztvevői közül pedig többen követték példáját. Bölcsebbnek látták nem nyíltan felemlegetni a novemberi…

Joe Biden dél-amerikai útja a globális figyelem középpontjába helyezte az USA jövőbeni politikáját, miközben az amerikai elnök gondosan kerülte Donald Trump említését. A csúcstalálkozó résztvevői közül pedig többen követték példáját. Bölcsebbnek látták nem nyíltan felemlegetni a novemberi elnökválasztás eredményeit, annak ellenére, hogy ebből a szempontból meghatározó változások várhatók januártól.

November 18-án vette kezdetét a G20-csúcstalálkozó Rio de Janeiro-ban. Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden már korábban Dél-Amerikában tartózkodott, ugyanis részt vett a G20 előtt megrendezésre kerülő APEC-csúcstalálkozón is, amit Peruban tartottak. A sajtósok a hamarosan pozícióját vesztő elnököt azóta bombázták kérdésekkel a novemberi elnökválasztással kapcsolatos eredmények terén, amióta megérkezett Limába.  

Biden azonban nemhogy válaszokkal szolgált volna a kíváncsi tömeg számára, de még csak nem is volt hajlandó nevén nevezni Trumpot.

A G20 találkozón nemhogy a brazil tisztviselők, de maga Lula da Silva elnök sem említette Donald Trumpot nyilvánosan. Emmanuel Macron is csak burkoltan utalt rá, amikor a vámháborúk által okozott nemzetközi rend széthullásáról beszélt. Keir Starmer brit miniszterelnök kerülte Trump bírálatát, és inkább az Oroszország elleni küzdelem fontosságát hangsúlyozta.

Bár Trumpot nem említették nyíltan, egy G20-diplomata szerint a tárgyalásokon már most érezhető volt az USA vezetésének hiánya, és Trump visszatérésének félelme megbénította a résztvevőket.

Jelentéktelen részletnek tűnhet, de mégis hatalmas jelentőséggel bírhat a tény, hogy Biden kimaradt a G20-on résztvevő vezető politikusok hétfői csoportképéről. Egy magas rangú adminisztrációs tisztviselő később azt nyilatkozta, hogy a fotót a tervezettnél korábban készítették el, és az elnök „logisztikai problémák” miatt nem tudott megjelenni, úgy ahogy a kanadai és az olasz miniszterelnök sem. Mégis, az amerikai elnök távolléte valahol szimbolikusan azt sugallta, hogy a világ már továbblépett az ő elnökségén. 

Az Egyesült Államok vezetője a két csúcstalálkozóról azzal a kilátással távozott, hogy politikai programja és az elmúlt 4 évben tanúsított munkája januártól a semmibe vész, ahogy Donald Trump hatalomra kerül.

Biden dél-amerikai útja során ellátogatott az Amazonas esőerdőbe (első amerikai elnökként). Ezen gesztusa szimbolikus jelentőséggel bírt, és az amerikai adminisztráció éghajlatvédelmi prioritásait mutatta be. Elmondása szerint ugyanis “nem kell választanunk a természet és a gazdaság között”.

Amennyiben mindezen külpolitikai nehézségek nem jelentenének elég problémát Biden számára, nem szabad megfeledkezni a belpolitikai összeomlásról sem. Kamala Harris jelentős választási veresége Trump ellen rávilágít a Demokrata Párt kihívásaira. Ez a belpolitikai fordulat nemcsak az USA-t, hanem a világpolitikát is formálhatja, mivel Trump közelgő elnöksége a nemzetközi kapcsolatok újrarendeződését vetíti előre.

 trumpelektor.png

Adatok forrása: CNN

Érdemes azon is elgondolkodni, hogy Trump valóban csak negatív hatással lehet-e a jövőre, vagy épp ellenkezőleg? A januártól újra az Egyesült Államok élére álló vezető pont azon hiányosságokat akarja orvosolni, amelyek Joe Biden elnöksége alatt alakultak ki. Nem is beszélve arról, hogy Trump már rendelkezik korábbról szerzett 4 évnyi tapasztalattal, míg Biden többször is leszerepelt a nyilvánosság előtt. Ezért is lett végül Kamala Harris a Demokraták elnökjelöltje.

Nem hiába került sor tehát Trump újraválasztására. Mindennek megvan a maga oka, ahogy ennek a mozzanatnak is. Az emberek ezzel is üzenni szerettek volna, hogy elég a háborúzásból.

Eljött végre a béke ideje, mind Ukrajna és Oroszország között, mind pedig a Közel-Keleten. Joe Biden elnöksége alatt csak tovább szította a feszültséget, folyton olajat öntve a tűzre. Utódja ehelyett gazdasági fellendülést és nyugodt diplomáciai kapcsolatokat ígér.

Szemlézte: Grizner Vivien

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon