Blog

Ismét kiújultak a harcok Szíriában

A szíriai konfliktus egyik legújabb eszkalációjában az iszlamista lázadó erők az elmúlt évek legnagyobb offenzíváját indították el Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellen. A harcok, amelyek során már legalább 15 falut megnyertek, több mint négy és fél év óta az első komoly kihívást jelentették Aszadnak…

A szíriai konfliktus egyik legújabb eszkalációjában az iszlamista lázadó erők az elmúlt évek legnagyobb offenzíváját indították el Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellen. A harcok, amelyek során már legalább 15 falut megnyertek, több mint négy és fél év óta az első komoly kihívást jelentették Aszadnak és támogatóinak - Oroszországnak és Iránnak - a térségben.


A Hayat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista csoport által támogatott lázadók keletre nyomultak Idlíb tartományból, amely az ellenzéki erők utolsó bástyája, és gyorsan Aleppó felé indultak. A múlt heti offenzíva megtörte a status quo-t, és az Aszad-párti oldalon tömeges veszteségeket okozott; az egyik áldozat az iráni Forradalmi Gárda egyik parancsnoka, Kiumars Pour-Hashemi dandártábornok volt. Egy ilyen magas rangú tisztségviselő megölése az Irán által támogatott erők növekvő sebezhetőségét tükrözi Szíriában.

A szíriai hadsereg a lázadók offenzíváját „hatalmas és nagyszabású terrortámadásnak” minősítette.

A HTS Szíria északnyugati részének nagy területét ellenőrzi, sőt az amerikai külügyminisztérium terrorszervezetnek nyilvánította. Ellentmondásos státusza ellenére a folyamatban lévő konfliktus egyik kulcsszereplőjévé vált. A támadás megindítása óta a HTS a jelentések szerint 100 négyzetkilométernyi területet foglalt el, ami jelentős nyereség, tekintve az elhúzódó patthelyzetet, amely a szíriai háború nagy részét jellemzi a Moszkva és Ankara közötti 2020-as tűzszüneti megállapodás óta. Az Al Jazeera az alábbi posztban mutatta be a jelenleg kialakult helyzetet.

Egy ilyen támadás kiemeli, hogy a szíriai polgárháborúban, amely ma már többnyire a regionális és globális hatalmak proxy csataterévé vált, hogyan változott a dinamika.

Míg az elmúlt években úgy tűnt, hogy az Aszad-rezsim iráni és orosz támogatással döntő győzelemre jutott, a dolgok könnyen megfordulhatnak.

Eközben a Törökország által támogatott lázadók továbbra is uralják Idlíb régióját, miközben az Egyesült Államok fenntartja katonai jelenlétét Kelet-Szíriában az ISIS maradványainak megfékezése céljából. Törökország más módon is kiemelt játékosa a kialakult konfliktusnak. A szír háború miatt rengetegen hagyták el az országot, biztonságosabb és szebb jövőt remélve. Az alábbi diagram remekül szemlélteti, hogy milyen országok érintettek a menekültkrízisben.

szirmenekultek.png

Forrás: Statista

A szíriai kormány sebezhetőségét ráadásul külső tényezők is befolyásolják. Izrael folytatta az Irán által támogatott milíciacsoportok és fegyverraktárak elleni légicsapásokat Szíriában, részben válaszul a Hamasz Izrael elleni támadása után megnövekedett feszültségekre. Ezek a csapások pedig tovább bonyolították az amúgy is ingatag helyzetet. A szíriai lázadók offenzívája egy olyan időszakban zajlik, amikor a Közel-Kelet szélesebb értelemben véve példátlan mértékű instabilitást tapasztal.

A folyamatban lévő izraeli-palesztin konfliktustól kezdve a libanoni és iraki feszültségekig a régió állandó változásban van, ami lehetőséget kínál az olyan lázadó csoportok számára, mint a HTS, hogy kihasználják a káoszt.

Ahogy a szíriai harcok a 13. évükbe lépnek, semmi sem jelzi a rendezéshez vezető utat. Az ország infrastruktúrája továbbra is romokban hever, ahogyan az emberéletek is. A legutóbbi offenzíva kimenetele döntő fontosságú lehet a brutális polgárháború következő szakaszában, mivel Aszad rezsimje minden oldalról egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe. A nemzetközi közösségben megoszlik a vélemény arról, hogyan reagáljon a gyorsan változó hatalmi dinamikára. Egyelőre a lázadók offenzívája kijózanító emlékezetül szolgál arra, hogy a szíriai konfliktusnak még messze nincs vége.

Szemlézte: Balogh Péter

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon