Az ír szavazók november 29-én, pénteken járultak az urnákhoz, három héttel azután, hogy Simon Harris miniszterelnök véget vetett a hónapokig tartó spekulációknak azzal, hogy jövő márciusban, ötéves mandátumának lejárta előtt feloszlatta a koalíciós kormányt.
A szavazatszámlálás vasárnap este zárult, két nappal azután, hogy a szavazók az urnákhoz járultak, de a tendencia azt sugallta, hogy Írország két fő jobbközép pártja elég erősen teljesített ahhoz, hogy koalíciós tárgyalásokba kezdjen – ez a folyamat hetekig is eltarthat, amíg a kormány teljes formája világossá válik.
A Sinn Féin, az ír nacionalista párt kissé lemaradt a hivatalban lévő Fine Gael és Fianna Fáil mögött, ami valószínűleg további évekre ellenzékbe kényszeríti.
De kik voltak a választás főszereplői?
Írország két történelmi jobbközép pártja közül az egyik, a Fine Gael, vagy a Fianna Fáil vezette az összes ír kormányt az elmúlt évszázadban. A legutóbbi, 2020-as választásokon a két régi rivális először lépett koalícióra, amelyhez csatlakozott a kisebb Zöld Párt. A két fő partner megállapodott abban, hogy hivatali idejük felénél váltják a miniszterelnöki posztot, vagyis a taoiseach-t. Márciusban a Fine Gael vezetője, Leo Varadkar lemondott, ekkor vette át az irányítást Harris.
Az ír társadalomnak számos problémával kellett és kell megküzdenie, amelyek orvoslása a következő kormány feladata lesz.
A megélhetési költségek emelkedése továbbra is a kulcsfontosságú aggodalmak közé tartozik. Az egészségügyi ellátás egy másik fontos kérdés, csakúgy, mint a lakhatási válság, amelynek keretében különösen a fiatalok küzdenek az egekbe szökő bérleti díjakkal.
A bevándorlás és a menekültügy egy másik forró téma, mivel idén rekordszámú panasz érkezett a témában,
és a kérdéssel kapcsolatos polarizáció egyre növekszik a társadalomban.
Szemlézte: Molnár Anna
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon