Blog

Megbukott az Aszad-rezsim Szíriában

Nyolc évvel ezelőtt mindenki azt várta, hogy véget ér a polgárháború Szíriában, miután Bassár el-Aszad csapatai hosszú ostrom után, elfoglalták Aleppót, Szíria legnagyobb városát a felkelő erőktől. Azonban az utóbbi napok váratlan fordulatot hoztak Szíriában, ahogyan egy új erőre kelt rebellis…

Nyolc évvel ezelőtt mindenki azt várta, hogy véget ér a polgárháború Szíriában, miután Bassár el-Aszad csapatai hosszú ostrom után, elfoglalták Aleppót, Szíria legnagyobb városát a felkelő erőktől. Azonban az utóbbi napok váratlan fordulatot hoztak Szíriában, ahogyan egy új erőre kelt rebellis koalíció nem csak újra birtokába vette Aleppó városát, hanem töretlen lendülettel haladt előre a főváros, Damaszkusz felé.

Aleppó nyolc éve történt elestét követően a szíriai konfliktus „kihűlni” látszott. A periferiális területre szorult lázadó csoportok nem jelentettek fenyegetést a fő népesség- és ipari központokat irányító kormányerőkre. Bassár el-Aszad elnök konszolidációjában segített, hogy mind az Orosz Föderáció, mind Irán és a libanoni Hezbollah biztosított számára politikai és katonai támogatást.

Az utóbbi két év ebben hozott fordulatot. Az elhúzódó orosz-ukrán konfliktus meggyengítette Oroszország közel-keleti katonai jelenlétét, míg a kiújuló Hamasz-Izrael konfliktusba beavatkozó Hezbollah is súlyos veszteségeket szenvedett.

Ezzel ellentétben a különböző rebellis csoportok új erőre kaptak a perfiériákon. Ezek egy színes koalíciót alkotnak különböző ideológiai háttérrel: az Al-Kaidáról leszakadt, moderált iszalmista An-Nuszra Front, a Szíriai Nemzeti Hadsereg, illetve különböző kurd ellenálló csoportok, amelyek túlélték Törökország 2018 és 2019-ben végrehajtott intervenciós műveleteit.

Ezen csoportok indítottak műveleteket Aleppó városa ellen, ahonnan gyors harcokat követően kiűzték a kormánypárti csapatokat. A város elestét követően a lázadók rohamtempóban haladtak déli irányba, Damaszkusz városa felé, elvágva a kormányerőket egyik fő támogatói bázisuktól, az alaviták által irányított tengermelléki régiótól. Miután Hama, a tengerpart és Damaszkusz közti fontos kereskedelemi csomópont is elesett, még szabadabb lett az út Damaszkusz felé.

A lázadók végül bevették Damaszkiszt is, menekülésre késztetve Bassar el-Aszadot és családját, akik végül Moszkvában kaptak menedéket.

Az utóbbi időben az Al-Nuszra Front vezetője, a volt Al-Kaida tag Abu Mohammad al-Dzsuláni moderáltabb politikai utat jelölt ki a frontnak. Az An-Nuszra meglepő fordulattal visszalépett a vallási extremizmustól, sőt, általánossá tették a kisebbségek védelmét, illetve a vallás szabadságának tiszteletét.

A lázadók gyors sikerében így az is szerepet játszhatott, hogy az etnikailag és vallásilag sokszínű Szíria különböző népcsoportjai melléjük pártolhattak.

Szemlézte: Csapó Gergely

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon