A török parlamenti és elnökválasztások vasárnapi első fordulója után - melyről itt írtunk bővebben -
sem a jelenleg is az ország élén álló Recep Tayyip Erdoğan, sem az ellenzéki összefogás jelöltje, Kemal Kilicdaroglu nem tudta teljesíteni a győzelemhez szükséges 50 százalékos küszöböt, így Törökországban ritkaságnak számító második fordulós választás még hátra van május 28.-án. Erdoğan korábbi két alkalommal első fordulós győzelemmel biztosította befutó pozícióját.
A törökországi választások eredménye nagyban befolyásolhatja az Európai Unióval ápolt diplomáciai kapcsolatok jövőjét és meg is hiúsíthatja a nagyvonalú ellenzéki ígéreteket, amelyek - ahogyan arról az alábbi Twitter bejegyzés is tanúskodik - arról szóltak, hogy közelebb viszik az országot az EU-hoz és a NATO-hoz.
Turkish presidential candidate Kemal Kilicdaroglu, aiming to unseat Recep Tayyip Erdogan, said in an interview that if he wins on Sunday he would steer Turkey closer to NATO and the EU https://t.co/ny3WZW6k1f
— The Wall Street Journal (@WSJ) May 9, 2023
Kemal Kilicdaroglu kampányának központi eleme az Európai Unióval kapcsolatos viszony és az ellenzéki összefogás elsődleges céljaként tűzte ki, hogy az EU-val és a Nyugattal szembeni bizalmat újra csúcspontra emelje. Törökország hivatalosan az EU tagjelölt állama, de a csatlakozási tárgyalások 2018 óta nem haladtak előre, legfőképpen az Unió jól ismert jogállamisági és demokráciával kapcsolatos aggályai miatt, de Ciprus ügye is egy állandó súrlódási pontot jelent.
A tárgyalások befagyasztása egyértelműen hozzájárult ahhoz, hogy Törökország egy mindenkitől teljesen független akarattal bíró szereplőként mutatkozzon a nemzetközi arénában,
valamint Európa nagy ütemű politikai integrálódása és kohéziója egyre messzebb taszította Ankarát attól, hogy egyáltalán érdeke legyen az EU-hoz való csatlakozás.
Bár a választás eredménye utáni aggodalmak elsősorban belpolitikai jellegűnek tűnnek, vannak olyan kérdések is napirenden, amelyek nemzetközi dimenzióval bírnak. Egy esetleges, bár egyre távolibbnak tűnő kormányváltás új lendületet adhat Törökország külkapcsolatainak és a ciprusi dialógusnak. Ciprus központi kérdés az EU-török kapcsolatok tekintetében. A szigetország uniós tagállamként meghatározó szereppel bír a döntéshozatali folyamatokban, vagyis bármilyen, Törökországgal kapcsolatos Uniós döntést megvétózhat.
Az elmúlt években azt láttuk, hogy Törökország és az EU ellentétes irányba mozog"
- mondta Selim Kuneralp, Törökország korábbi európai uniós nagykövete a Politiconak, majd így folytatta: "Törökország Erdoğan alatt eltávolodott az európai értékektől, a csatlakozási folyamat teljesen megrekedt, aminek következtében az az elképzelés, hogy Törökország az Európai Unió tagja legyen, már nem hiteles cél".
Ezek alapján jogos a kérdés, hogy Európa mindenképpen szeretné-e Törökországot a soraiban látni mert, ha úgy dönt, hogy mégsem, akkor Erdoğan az ideális elnök, hogy Törökországot messze tartsa az Uniós tagságtól.
A török elnökválasztás lehet az idei év legmeghatározóbb választása, amely újraszabja Törökország jövőjét és egész Európa számára sorsfordító lehet. Az új elnök személye dönt majd arról a kérdésről, hogy Törökország továbbra is csupán gazdasági és tranzakciós jellegű partnerként viszonyul majd az Európai Unióhoz, vagy újra elindul a csatlakozáshoz vezető úton.
Szemlézte: Vámos Málna
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon