Blog

Milyen következményei lehetnek az újvidéki tragédiának?

November elsején, pénteken dél előtt pár perccel leomlott az újvidéki vasútállomás tetőszerkezetének egy része. 14-en életüket vesztették, míg több, mint 30-an megsérültek.

November elsején, pénteken dél előtt pár perccel leomlott az újvidéki vasútállomás tetőszerkezetének egy része. 14-en életüket vesztették, míg több, mint 30-an megsérültek.

Az állampolgárok több politikus lemondását követelik. Ennek az igénynek eleget téve be is nyújtotta azt az építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter, Goran Vesić.

A vasútállomást az utóbbi években kétszer is felújították. Ebből adódóan sokan úgy vélik, hogy a katasztrófa a munkálatok során elkövetett hanyagságok következményének tulajdonítható.

Ám mind a felújítást végző két kínai cég, mind a szerb kormány állítja, hogy a leszakadt előtető nem képezte részét az újjáépítésnek.

 kinaibefektetes.png

Forrás: Szerb Nemzeti Bank

Goran Vesić nem hajlandó vállalni a felelősséget a halálesetekért. Szerinte ugyanis sem ő, sem a vele együtt dolgozó emberek nem felelősek a történtekért.

A tüntető tömeget azonban ez a kijelentés nem nyugtatta meg. Vasárnap Belgrádban a résztvevők véres tenyérlenyomatokat hagytak a kormányzat épületein, ezzel is jelezve a politikusoknak, amit többen gondolnak róluk: “vér van a kezeteken”. Amennyiben ez nem lenne elég, az ellenzéki pártok újabb akciót szerveztek Újvidékre. Ezt az eseménysorozatot egészen addig fogják folytatni, amíg a kormány el nem fogadja követeléseiket.

Az újvidéki vasútállomás egyébként része lenne a Magyarország számára is fontos Budapest-Belgrád vasútvonalnak,

amelynek magyar szakasza várhatóan már 2025-re elkészül. Hogy ez a katasztrófa mennyire befolyásolja a vasútvonal átadását, az még kérdéses.

A szerb építésügyi miniszter végül hétfőn, egy gyorsan összehívott sajtótájékoztatón jelentette be, hogy hivatalosan is beadja lemondását. Bár lehetséges, hogy a tragédia tényleg nem az ő lelkén szárad, ennek ellenére ez volt a legésszerűbb döntés a részéről. Hiszen akárhogy nézzük, ő volt hatalmon, amikor ez a baleset bekövetkezett, így akarva, akaratlanul is, de többek között az ő nevével fogják összekötni a haláleseteket. A lehető legjobb döntés ezen a téren a közéletből való kiszállás volt, még ha ez nem is fog egyik napról a másikra menni.

Véleményem szerint a tüntetés és az erőszak kellene most, hogy az utolsó legyen. 14-en elhunytak, 3-an még küzdenek az életükért, több tízen megsebesültek. Ennek ellenére az emberek változást követelnek egymást támadva. Így semmi sem fog egyhamar megoldódni, senki sem fog megnyugvást találni mindennapjaiban. Mindenképpen elsőként ki kell vizsgálni az esetet, rájönni, hogy pontosan mi is történt. Ezután a lehető leggyorsabban orvosolni kell a problémát, biztosítani, hogy hasonló baleset sehol máshol ne történhessen meg. Továbbá felelősségre kell vonni az esetleges elkövetőket, majd meg kell kezdeni az újraépítési munkálatokat.

Mindezt azonban csak együtt lehet elérni, összetartással és közös erővel. Tiszteljük meg az elhunytakat azzal, hogy biztosítjuk a biztonságos és baleset nélküli jövőt.

Szemlézte: Grizner Vivien

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon