Blog

Mit csinálnak az észak-koreai katonák az orosz-ukrán fronton?

Észak-Korea 1.500 katonát küldött Oroszországba, hogy részt vegyenek egy háborús kiképzésen, megerősítve a két ország közötti katonai együttműködés szorosabbra fűzését. Ezt november 8-án Dél-Korea hírszerző ügynöksége, a Nemzeti Hírszerző Szolgálat (NIS) is megerősítette, amely szerint ez a lépés az…

Észak-Korea 1.500 katonát küldött Oroszországba, hogy részt vegyenek egy háborús kiképzésen, megerősítve a két ország közötti katonai együttműködés szorosabbra fűzését. Ezt november 8-án Dél-Korea hírszerző ügynöksége, a Nemzeti Hírszerző Szolgálat (NIS) is megerősítette, amely szerint ez a lépés az első komoly jele annak, hogy Észak-Korea aktívan részt vesz Oroszország ukrajnai háborújában. A katonákat október elején hét orosz hajó szállította a távol-keleti orosz területekre, ahol kiképzésük zajlik.

Ez a lépés azt jelzi, hogy Észak-Korea a jövőben nagyobb mértékben is részt vehet a harcokban, egyes jelentések szerint akár 12.000 katonát is küldhet. A katonákat a kiképzés idejére az orosz Távol-Keleten, az Észak-Koreával közvetlenül határos területeken helyezték el, és várhatóan a felkészülésük befejezése után a frontvonalra is átkerülnek.

A hírszerzés szerint a katonák orosz katonai egyenruhát és fegyvereket kaptak, sőt, valószínűleg hamis személyazonosító okmányokat is, amelyek szerint szibériai lakosoknak tartják őket. Ezzel próbálják elrejteni, hogy Észak-Korea katonái, és így titokban tartani a közvetlen oroszországi beavatkozást.

A katonai együttműködés növekedése egyértelmű jele a két ország közötti szorosabb kapcsolatoknak, amelyek azóta formálódtak, hogy Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát. 2023 júniusában Vlagyimir Putyin orosz elnök történelmi látogatást tett Phenjanban, amely több mint két évtized után az első ilyen típusú találkozó volt. Itt Putyin és Kim Dzsong Un a kétoldalú védelmi együttműködés erősítéséről állapodott meg és kölcsönös katonai segítségnyújtásra kötelezték el magukat abban az esetben, ha egyiküket támádas éri. Az észak-koreai vezető a találkozón kifejezte teljes támogatását Oroszország Ukrajnában vívott háborúja iránt, és az orosz szuverenitás védelmét és területi stabilitását hangsúlyozta.

A hírek nagy nemzetközi aggodalmat váltottak ki, különösen Ukrajnában és annak szövetségesei körében. A közelmúltban Zelenszkij ukrán elnök arra figyelmeztetett, hogy az észak-koreaiak akár 10.000 katonát is előkészíthetnek, akik harcolni fognak az ukránok ellen. Az Egyesült Államokban Mike Turner, a Képviselőház hírszerzési bizottságának elnöke aggasztónak nevezte a hírt, és azt mondta, hogy ha ezek az információk igazak, akkor az az ukrajnai konfliktus drámai eszkalációját jelenti. Azt is kérte, hogy az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei haladéktalanul reagáljanak.

November 8-án Dél-Korea elnöke rendkívüli biztonsági ülést hívott össze, hogy megvitassák a növekvő fenyegetést, amelyet Észak-Korea katonai részvétele jelenthet a háborúban. A szöuli biztonsági vezetők egyetértettek abban, hogy a nemzetközi közösségnek minden rendelkezésre álló eszközzel reagálnia kell.

A katonai együttműködés másik, egyre nyilvánvalóbb jele, hogy Észak-Korea folyamatosan fegyvereket és muníciót szállít Oroszországnak.

Az ukrán hírszerzés szerint az Észak-Korea által küldött rakéták és páncéltörő rakéták megtalálása is bizonyítékot szolgáltat arra, hogy Phenjan aktívan részt vesz a háború támogatásában. Dél-Korea hírszerzése szerint augusztus óta Észak-Korea összesen 13.000 konténert küldött Oroszországba, amelyekben több millió 122 mm-es és 152 mm-es lövedék, rakéták és páncéltörő rakéták találhatók.

haboruabra.png

Forrás: Ukrán hadsereg

Bár a két ország közötti katonai együttműködés megerősödése komoly aggodalmakat váltott ki a nemzetközi közösségben, szakértők szerint az orosz hadseregnek nehézségei lesznek az észak-koreai katonák beillesztésével. A nyelvi akadályok mellett az észak-koreai katonáknak nincs friss harci tapasztalata, ami megnehezíti a közvetlen bevetést. Egyes szakértők úgy vélik, hogy Észak-Korea katonái elsősorban az orosz-ukrán határ bizonyos szakaszainak védelmére lesznek beosztva, így lehetőséget adva az orosz egységek számára, hogy más frontokon harcoljanak.

A két ország közötti együttműködés növekedése és a katonai jelenlét erősödése új irányt adhat az ukrajnai háború alakulásának. Bár Oroszország és Észak-Korea továbbra is tagadja, hogy Phenjan közvetlenül részt venne a konfliktusban, egyre több jel mutat arra, hogy katonai szövetségük komoly hatással lehet a háború kimenetelére. Észak-Korea beavatkozása jelentős következményekkel járhat, és tovább fokozhatja a nemzetközi feszültségeket. Ahogy a helyzet tovább bonyolódik, a világ figyelme egyre inkább a két ország közötti kapcsolatokra és azok globális hatására irányul.

Szemlézte: Pál Eszter

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon