Miután az egyik legnagyobb kolumbiai drogbárót, Dairo Antonio Úsugát kiadta a kolumbiai kormány az Egyesült Államoknak, az ország északi tartományaiban a kartell csapatai egész régiókat vontak fegyveres blokád alá. Ismét polgárháborúba süllyed a dél-amerikai ország, vagy ezek a nagy bűnszervezetek utolsó rúgásai? Az InSight Crime segít megválaszolni ezeket a kérdéseket.
2021 októberében hatalmas embervadászat végén letartóztatták Kolumbiában az „Otoniel” álnéven ismert Dairo Antonio Úsugát, az „Öböl-kartell” bűnszervezet vezetőjét. Május 4-én váratlanul kiadták az Egyesült Államoknak, miután fél éven keresztül kolumbiai bíróság hallgatta ki. A kartellhez tartozó milícia, az Autodefensas Gaitanistas de Colombia az elmúlt napokban fegyveres erővel zárta le Kolumbia északi tartományait: nem kezdtek direkt felkelésbe, „csak” az országrész életét állították le, eltorlaszolva az utakat autóroncsokkal, utasítva az üzleteket a bezárásra, az embereket pedig arra, hogy maradjanak otthon. Közben néhány embert meg is öltek, nyilvánvalóan a bűnözőkkel szemben tanúsított ellenállás miatt.
Az erőszakhullám éppen egy békésebb időszakot szakít félbe. Az elmúlt években egyenletesen folyt az 1960-as évek közepén létrejött FARC baloldali gerillaszervezettel kötött békeszerződés részleges végrehajtása, a csoport leszerelése.
Való igaz, hogy a békeszerződés keretében a vidékfejlesztésre ígért források nem érkeztek megfelelően, és éppen ezért a pénzben dúskáló drogkartellek továbbra is bőségesen tudtak újoncokat toborozni maguknak, akiket jócskán fel is tudnak fegyverezni.
Hogy ennek milyen veszélyei vannak, az most kiderült. A drogkartellek ugyanis egy ilyen fegyveres blokád keretein belül képesek politikai erőként is fellépni, miközben nem hívják ki maguk ellen a hadsereg teljes erejét, hiszen nem fenyegetik direkt az állam létét.
Azonban nem arról van szó, hogy az Öböl-kartell, avagy „Urabeños” nyíltan és egységesen kihívná maga ellen Kolumbia politikai rendszerét. A kartell több kicsi alcsoportból áll, és vezérük bukása óta folyamatos a szakadások veszélye. Ezenkívül a riválisok is egyre inkább teret nyernek velük szemben. A szintén baloldali terrorcsoportnak indult, ma már inkább drogkereskedelemmel foglalkozó Nemzeti Felszabadító Hadsereg (Ejército Liberación Nacional, ELN) a nagyon fontos venezuelai határ menti területekről szorította ki őket. A Karib-tenger partvidékén, amely az észak felé irányuló drogcsempészet miatt szintén nagyon lényeges terület, a Pachenca családi bűnszövetkezet veszélyezteti pozícióikat.
Így valószínű, hogy a mostani blokád egy kétségbeesett kísérlet arra, hogy az állammal és a rivális bűnözői csoportokkal szemben megmutathassák erejüket és képességeiket.
Jellemző, hogy egyelőre az állam sem kíván tárgyalni velük: Iván Duque elnök nem hirdetett engedményeket, hanem csak megemelte a kartell jelenlegi vezetőire kitűzött vérdíjat. Nagyon fontos számára, hogy a legjobb döntést hozza meg a válságban, hiszen folyik az elnökválasztási kampány, amelyben legfőbb ellenfelei azzal vádolják, hogy ígéretei ellenére nem csökkentette az erőszakot Kolumbiában, a FARC gerillaszervezettel kötött békeszerződéstől függetlenül. Egy Twitter-felhasználó szerint az Otoniel bukásával „szétvert” Öböl-kartell erősebb, mint valaha, és ma is markában tart számos politikust.
¿Recuerdan que Iván Duque dijo que la caída de Otoniel era el final del Clan del Golfo? Este paro armado demuestra que siguen más fuertes que nunca y que solo cuando se capture a los políticos, empresarios y Generales de FFMM que los protegen, se les puede dar un golpe de verdad. pic.twitter.com/lav9eL9nRP
— Juan Poe (@JuanPoe) May 6, 2022
Ennek megfelelően, ha úgy látná, hogy az engedékenység megoldást hozhatna, ahhoz fordulna, de láthatóan elég gyengének érzi ahhoz a csoportot, hogy erőt mutasson. Úgy tűnik tehát, hogy a jelenlegi kolumbiai válság önmagában nem hoz törést az ország biztonsági helyzetében, az Öböl-kartell nem lesz képes káoszba fullasztani a sokat szenvedett Kolumbiát. Azonban
aggasztó, hogy mi lesz a szervezet széthullása után, amikor következik a csempészútvonalak újrafelosztása a bűnszövetkezetek között, és az ennek megfelelő erőszakhullám.
Az Öböl-kartell önmagában nem képes komoly gondot okozni, de Kolumbia nem néz fényes jövő elé, amíg az állam ilyen gyenge, a kábítószer-kereslet ilyen nagy és stabil, a szegény vidéki lakosság számára pedig reálisabb karrier egy kartell katonájának lenni, mint legális munkát végezni.
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon