Blog

Sosem volt még ennyire közel Izrael és a Hezbollah békéje

A tűzszüneti erőfeszítések az Izrael és a Hezbollah közötti konfliktusban kritikus ponthoz érkeztek. Több mint egy évnyi pusztító veszteség és az erőszak fokozódása után a diplomáciai csatornák intenzívebbé váltak, reményt keltve a megoldásra. 

A tűzszüneti erőfeszítések az Izrael és a Hezbollah közötti konfliktusban kritikus ponthoz érkeztek. Több mint egy évnyi pusztító veszteség és az erőszak fokozódása után a diplomáciai csatornák intenzívebbé váltak, reményt keltve a megoldásra. 

Izraeli és amerikai tisztviselők egyaránt óvatos optimizmust fogalmaztak meg egy előzetes megállapodással kapcsolatban, amely enyhítheti az ellenségeskedést. Mike Herzog, Izrael amerikai nagykövete hétfőn kijelentette, hogy a megállapodás „közel van,” bár kulcsfontosságú részletek még megoldásra várnak. Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, John Kirby is méltatta az előrehaladást, ugyanakkor figyelmeztetett: „semmi sincs lezárva, amíg nincs minden lezárva.”

A javasolt tűzszünet egy 60 napos fegyvernyugvást indítana el. Ez idő alatt az izraeli csapatok kivonulnának Dél-Libanonból, és a Hezbollah fegyvereit a Litani folyótól északra helyezné át.

A terv az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701-es határozatán alapul, amelyet 2006-ban fogadtak el először, de soha nem hajtottak végre. Egyik központi eleme az lenne, hogy a Libanoni Fegyveres Erők (LAF) az ENSZ libanoni békefenntartó missziójának (UNIFIL) támogatásával átvennék az elhagyott területek feletti irányítást, biztosítva az átruházás rendezett folyamatát.

A konszenzus elérése azonban akadályokkal teli. Libanon elfogadott egy megfigyelő bizottságot, amelyben részt venne az Egyesült Államok, Franciaország, a libanoni hadsereg, az izraeli hadsereg és az UNIFIL. Azonban más európai vagy arab államok részvételéről még folynak a tárgyalások. Izrael kezdetben hevesen ellenezte Franciaország jelenlétét a bizottságban, a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök elleni nemzetközi jogi eljárással kapcsolatos diplomáciai viták miatt. Egy másik vitás pont Izrael ragaszkodása ahhoz, hogy katonai beavatkozási jogot tartson fenn, ha a Hezbollah megsérti a megállapodás feltételeit.

A diplomáciai előrelépések ellenére az erőszak továbbra is fokozódik. A hétvégén izraeli légicsapások pusztították el a Hezbollah által dominált bejrúti területeket, több tucat életet követelve és ezreket elüldözve.

A Hezbollah válaszul több mint 250 rakétát lőtt ki Izraelre, ami az egyik legintenzívebb támadás volt a konfliktus kezdete óta. Az Al Jazeera hírportál videókban mutatta meg a támadások erejét.

Mindkét oldalon megrázóak a veszteségek: a libanoni egészségügyi minisztérium több, mint 3750 halálesetet jelentett, miközben bő egymillió ember kényszerült elhagyni otthonát. Izraelben a Hezbollah támadásai 45 civilt és 73 katonát öltek meg. Az adatokat a következő grafikonok ábrázolják.

vesztesegek.jpg

Forrás: Reuters

Miközben a nemzetközi diplomaták a békéért dolgoznak, Izrael és Libanon belső megosztottsága továbbra is fennáll. Netanjahu kormányában ellentétek is érezhetők, mivel a szélsőjobboldali politikusok, mint Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter, ellenzik a tűzszünetet, és további katonai fellépést követelnek az „abszolút győzelemig.” Hasonlóképpen, Észak-Izrael közösségei is szkeptikusak, attól tartva, hogy a Hezbollah a tűzszünetet arra használhatja, hogy újjáépítse pozícióit.

Libanoni részről Elias Bou Saab parlamenti alelnök kijelentette, hogy már nincsenek „komoly akadályok” a megállapodás végrehajtása előtt, várva Netanjahu végső jóváhagyását.

Ennek ellenére a felek között továbbra is jelentős bizalmatlanság érzékelhető, különösen a korábbi ENSZ-határozatok végrehajtásának kudarcai miatt. A Biden-kormányzat, amely diplomáciai sikert szeretne felmutatni hivatali idejének végén, támogatja a tűzszüneti tárgyalásokat, még akkor is, ha a gázai háborúval kapcsolatos egyeztetések megakadtak. Ha a tűzszünet megvalósítása sikeres lesz, az példát nyújthat a régió jövőbeli rendezéseihez. Azonban az egyezmény fenntarthatósága attól függ, hogy a felek mennyire tartják be vállalásaikat, és hogy a nemzetközi megfigyelő mechanizmusok mennyire hatékonyak.

A tűzszünet lehetősége reményt ad egy konfliktusok által hosszú ideje sújtott régiónak. Azonban a még megoldatlan kérdések és a folyamatos ellenségeskedések miatt az út bizonytalan. Hogy ez az egyezmény a gyakorlatban is megvalósul-e, még kérdéses, de a diplomáciai erőfeszítések jelentős lépést jelentenek a feszültségek enyhítése felé.

Szemlézte: Balogh Péter

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon