II. Károly brit uralkodó szeptember 20-án kezdte meg háromnapos látogatását Franciaországban, díszvacsorával és fogadással egybekötött versailles-i vizittel. A több, mint 120 éves múlttal rendelkező angol-francia diplomácia egyik központ elemét, az Entente cordiale-t, vagyis a két ország nagyon jó kapcsolatát idézve a 21. század égető kihívásait is megvitatták, hangsúlyozták.
III. Károly király történelmi pillanatban, a brit királyi család első tagjaként intézett beszédet a francia felsőházhoz, a Sénat-hoz – egyenesen a párizsi Luxembourg-palota főterméből.
Szeptember 21-én, csütörtökön indítványozta, hogy Franciaország és Nagy-Britannia fogjon össze az éghajlatot és biodiverzitást veszélyeztető környezeti katasztrófák közös kezelése érdekében az 1904-es Entente Cordiale-paktum új változatával, amely annak idején megpecsételte és rögzítette a Párizs és London közötti barátságot.
Szeretném javasolni, hogy váljon 'Entente pour la Durabilite'-vé (partnerség a fenntarthatóságért) annak érdekében, hogy hatékonyabban kezeljük a globális éghajlati és biodiverzitási vészhelyzetet"
– mondta a brit uralkodó. "Arra az időre, amelyet királyként kapok, fogadom, hogy minden tőlem telhetőt megteszek az Egyesült Királyság és Franciaország közötti nélkülözhetetlen kapcsolat megerősítéséért." – tette hozzá. "Egész egyszerűen az Egyesült Királyság mindig is Franciaország egyik legközelebbi szövetségese és legjobb barátja lesz" – folytatta a francia törvényhozók éljenzése közepette.
Beszédében kitért továbbá az Ukrajnában zajló eseményekre – kiemelte, hogy „rendíthetetlen eltökéltségünkben Ukrajna győzedelmeskedni fog" az orosz invázió elleni küzdelemben. „Szövetségünk és elszántságunk fontosabb, mint valaha. Együtt határozottan szolidárisak vagyunk az ukrán néppel" – erősítette meg a két ország elköteleződését és partnerségét a konfliktus terén is.
III. Károly és Emmanuel Macron személyes jó viszonya köztudott, a két államférfi közösségi média oldalaikon is kifejezte a találkozó szimbolikus jelentőségét. A brit királyi család a két ország közötti kapcsolatra utalt posztjában.
We are so looking forward to joining you in Paris and Bordeaux, as we embark on our first State Visit as King and Queen to France, a country for which we both have the greatest love and admiration.
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 20, 2023
We will celebrate the special bond between our two countries and all that your… pic.twitter.com/oEsUDIw0gh
A francia elnök pedig Károlyhoz intézett egy bejegyzést.
You visited as a Prince, you return as a King. Your Majesty, welcome. pic.twitter.com/HcDXHcylRl
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 20, 2023
„Hercegként látogatott ide, királyként tér vissza. Felség, üdvözlöm."
A diplomáciailag is kiemelkedően fontos találkozó
a két ország szoros együttműködését és annak tudatos folytatását jelképezi, melynek hosszú történelmi háttere és hagyománya van.
A brit uralkodópár vizitje azután került megrendezésre, hogy azt eredeti márciusi időpontjához képest el kellett napolni – akkor ugyanis folyamatos tüntetések zavarták meg az ország nyugalmát a francia elnök nyugdíjpolitikai reformjavaslatai hatására.
Macron támogatottsága meglehetősen negatív tendenciákat követ – az elnökségével kapcsolatos rosszallás gyorsan növekszik. Károly mutatói sem a legjobbak – édesanyja halálát követően trónra lépésével és koronázásával a negatív értékelések egyre nagyobb mértékben mutatkoznak.
Felmerülhet a kérdés, hogy a kevésbé pozitív számok ellenére is az új brit uralkodó miért intézi hivatalos látogatásait a kontinentális Európába a Nemzetközösség országai helyett? Erre a válasz valószínűleg a Brexitben és az enyhe európai elfordulásban keresendő, amely az EU-ból való távozásukat követte.
Nem véletlen tehát, hogy első hivatali útjai Németországba és Franciaországba vitték – egy-egy diplomáciai látogatás pedig a bilaterális kapcsolatok és a ’soft power’ kapcsolatépítés szempontjából elengedhetetlen jelentőséggel bír. Az uralkodó gesztusa és a vizit szimbolikus szerepe a hosszútávú kapcsolatok erősítésében fontos szerepet tölt be.
Szemlézte: Pálházi-Nagy Fanni
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon