Az Egyesült Államok és Ukrajna április 30-án megállapodást írt alá, amelynek értelmében megosztják az ukrán ásványkincsekből és ritkaföldfémekből származó bevételeket és jogdíjakat.
A szerződés egyik legfontosabb elemeként az aláíró felek létrehoztak egy közös beruházási alapot, melyből elsősorban Ukrajna háború utáni újjáépítését finanszírozzák. Ennek ügyeibe a feleknek 50-50 százalékos arányban van beleszólásuk, valamint az ukránok teljes felügyelettel rendelkeznek erőforrásaik felett. Továbbá az együttműködés csak új projektre érvényes, korábbi beruházásokat nem érint.
Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere és Julija Szviridenko, Ukrajna miniszterelnök-helyettese írták alá a megállapodást
A két ország már hónapok óta feszült tárgyalásokat folytatott, a megállapodás létrejötte órákkal az aláírása előtt is még kétséges volt. A koncepciót eredetileg Ukrajna javasolta még januárban, hogy biztosítsa Amerika jelenlétét az országban, Trump megválasztását követően is. Az új elnök és csapata olyan ajánlatot tett Kijev számára, amely lényegében Ukrajna ásványkincseinek teljes átadását jelentette volna. Az ügy emlékezetes csúcspontját jelentette a két vezető februári találkozója, amikor a megalázott Zelenszkij végül nem írta alá ezt a tervezetet, amivel a tárgyalások egy időre be is fagytak.
A becslések szerint Ukrajna a világ ásványkincs- és ritkaföldfém-készleteinek akár 5%-ával is rendelkezhet. Ugyanakkor, az ország geológiai adatai elavultak, többnyire a szovjet korszakból származnak. Modern feltérképezés hiányában, a külföldi befektetések nem indulhatnak el, amire amíg tart a háború, amúgy sincs lehetőség.
Forrás: World Atlas
Az USA katonai támogatását (fegyverek, kiképzés) szintén beleszámítják az alapba, vagyis Ukrajnának nem kell visszafizetnie a korábbi hadisegélyeket. A Trump-adminisztráció megújította a katonai finanszírozást is: még az aláírás napján jóváhagytak egy 50 millió dollár értékű fegyvertámogatást Ukrajnának. Oroszország válaszul, a találkozót követően pár órával később már rakétatámadást indított Odessza ellen.
Az egyezménynek a valóságban számos hátulütője is van. Egyrészt, nem tartalmaz az ukrán elnök által kívánt konkrét biztonsági garanciákat, csupán megerősíti az amerikai elköteleződést.
Habár, az amerikai Pénzügyminisztérium ígéretet tett arra, hogy az orosz háborús gépezetet támogató államok, személyek kizárásra kerülnek az újjáépítésből és az abból származó nyereségből. Másrészt, több ásványkincs-lelőhely is - főként az ország keleti régiójában - orosz megszállás alatt található. További nehézség, hogy a bányászat rendkívül energiaigényes, Ukrajna viszont elveszítette áramtermelő kapacitásának 2/3-át.
A mostani szerződés nem egyedülálló, a Trump-kormány ún. „ásványkincs diplomáciájának” a mintapéldája. Ugyanis, hasonló megállapodás körvonalazódik a Kongói Demokratikus Köztársasággal is. Itt az USA közvetít a békefolyamatban a kongói és ruandai fél között, cserébe a KDK ásványkincseiért.
A jelenleg aláírt megállapodás tehát, jóval előnyösebb Ukrajna számára, mint a korábbi tervezetek, amelyek 100%-ban az Egyesült Államokat ruházták volna fel az ásványkincsek ellenőrzésével.
Összességében, az egyezményt mindkét fél saját sikereként könyvelheti el, hiszen Ukrajna biztosította az amerikai jelenlétet az országban, az USA pedig a nyereséget az újjáépítésből.
Azonban a garanciák és a konkrét harctéri kötelezettségvállalás hiánya hosszú távon instabilitást okozhat az ukránoknak. Az ország eddig is kiszolgáltatott állapotban volt, amelyet ez a deal csak fokoz. Egyúttal, Amerika is több kockázatot vállalt, hiszen Ukrajna romokban lévő infrastruktúrája, az orosz megszállás és az információ hiánya nem teszik lehetővé, hogy az üzlet egyhamar megkezdődjön.
Ez a kockázatvállalás alapú gondolkodás jól tükrözi Trump üzleti múltját és a jelenlegi adminisztráció tranzakció alapú külpolitikáját. Azonban, ha a számítások bejönnek, akkor ez a megállapodás precedenst teremthet az ásványkincsekre épülő geopolitikai megállapodások terén és a jövőben több hasonló kezdeményezés is születhet.
Szemlézte: Kovács Emese
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon