Frans Timmermans, az Európai Bizottság Green Dealért felelős alelnöke a francia parlamenti képviselőkkel folytatott beszélgetése során kijelentette, hogy Brüsszel támogatja, fenntartja és segíti azokat a tagállamokat, amelyek az atomenergiát választják. Vajon a kijelentése minden tagállamra vonatkozik, vagy a szokásos európai kettős mércével bizonyos feltételekhez kötik a támogatást?
Az Európai Bizottság alelnöke a francia országgyűlés európai ügyekkel és fenntartható fejlődéssel foglalkozó bizottságai előtt való beszédében befogadó és ambiciózus ökológiai átmenetet ígért, egy olyan átmenetet, amely senkit sem hagy hátra – számol be a meghallgatásról az Euractiv.
Laurence Maillard Méhaignerie, a francia parlament Fenntartható Fejlődési és Regionális Tervezési Bizottságának elnöke elismerte, hogy sok tárgyalás és tennivaló vár még az Európai Bizottságra az ökológiai átmenet kivitelezése során: felül kell vizsgálni a gazdasági modelleket és értékláncokat és magát a munkamenetet is.
EU Commission vice-president in charge of the Green Deal @TimmermansEU said Brussels “will support, sustain and assist those member states that make this choice” of using #nuclear power.
— EURACTIV (@EURACTIV) December 10, 2021
By @NellyMoussu. https://t.co/LSmWkBesj2
Az ökológiai átmenet és az azzal járó intézkedések várhatóan hosszú távon nagy hatással lesznek mind az egyénekre, vállalatokra és kormányokra, azonban Timmermans biztosította a jelenlévőket, hogy senkit nem fognak hátrahagyni az átmenet során. Hozzátette, hogy konkrét lépésekkel kell megmutatnia a Bizottságnak, hogy aggódik az olyan társadalmi kérdések miatt, mint amilyen maga az átmenet is és amely nem valósítható meg társadalmi támogatás nélkül.
A találkozó során a francia törvényhozók által feltett kérdések elsősorban az ökológiai átmenetre és az atomenergia szektorra összpontosítottak. Az atomenergia Európa zöld politikájába való integrálásával kapcsolatban Timmermans hangsúlyozta, hogy
az atomenergia használatának megválasztása kizárólag a tagállamok döntése, a Bizottság pedig támogatja, fenntartja és segíti azokat a tagállamokat, amelyek ezt választják.
Érdekes lesz figyelni, hogy az Európai Bizottság alelnöke hű lesz-e saját szavaihoz, és a franciákkal való egyeztetés lendülete benne lesz-e intézkedéseiben és felszólalásaiban, amikor Magyarországon a közeljövőben elkezdik építeni a Paks II atomerőművet, vagy a támogatás inkább csak a nyugati országokra vonatkozott és bizonyos feltételekkel jár.
Szemlézte: Spiesz Bianka
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon!