Blog

Turizmus vs. légszennyezettség – hogyan változnak a turisztikai trendek a tiszta levegő csökkenésével?

A globális légszennyezés egyre súlyosbodó problémája átalakítja a turizmus világát, ahogy a levegőminőség sok helyen az egészségre veszélyes szintet ér el. A turisták egyre inkább kerülik az ilyen úti célokat, ami nemcsak a helyi gazdaságokra, hanem a globális turisztikai trendekre is jelentős…

A globális légszennyezés egyre súlyosbodó problémája átalakítja a turizmus világát, ahogy a levegőminőség sok helyen az egészségre veszélyes szintet ér el. A turisták egyre inkább kerülik az ilyen úti célokat, ami nemcsak a helyi gazdaságokra, hanem a globális turisztikai trendekre is jelentős hatást gyakorol.

A veszélyes légszennyezés – legyen szó akár erdőtüzekről, égetéses gazdálkodásról, ipari kibocsátásokról vagy akár intenzív hamvasztási gyakorlatokról – ma már világszerte mindennapos a lakosság és az utazók számára. Új-Delhiben, ahol a közelmúltban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott biztonságos határérték 30-35-szörösét érte el a légszennyezettség, a Diwali fesztivál idejére tilalmat rendeltek el a petárdázásra. Ezt nagyrészt figyelmen kívül hagyták, és a pirotechnikai eszközök városszerte elsültek - tovább rontva a levegő minőségét.

Sok helyen az úgynevezett „mérgező levegő időszak” az új normális állapot. A drasztikus szennyezés miatt a látogatók teljesen elkerülnek bizonyos országokat ezekben az időszakokban.

Pedig az év végi utazás a turizmus kulcsfontosságú szezonja, azonban számos úti cél esetében ez egybeesik a hidegebb hőmérséklettel, amely a szennyezőanyagokat a talaj közelében tartja.

Néhány, a szmog által leginkább sújtott ország is erősen függ a turisztikai bevételtől. Banglades például 2022-ben az ötödik legrosszabb volt a világon a levegőminőség tekintetében, miközben az ország GDP-jének 4,4%-a a turizmusból származik. Egyiptom, amely a kilencedik a rangsorban, tizenkettőből egy helyi munkahelyet a turistáknak köszönhet.

Mivel az éghajlatváltozás súlyosbítja a globális légszennyezési tendenciákat, valószínű, hogy a nemzetek és az utazók a friss levegőt értékes természeti erőforrásnak fogják tekinteni.

Bryce Merkl Sasaki, digitális nomád, aki sokat utazott Délkelet-Ázsiában, elmondta a BBC-nek, hogy az elmúlt években több úti célt is veszélyesnek talált

A szmog egyértelműen probléma volt ott, ahol Mae Sotban [Nyugat-Thaiföldön] éltünk. Sokszor, amikor kerékpártúrát akartunk tenni a folyó mentén, olyan rossz volt a levegő, hogy úgy döntöttünk, inkább bent maradunk.

[…] Egy másik alkalommal lemondtunk egy Chiang Mai-i kirándulást, mert a szmog ott jóval a biztonságos szint felett volt."

Mivel évente 6,5 millió ember halálát tulajdonítják a rossz levegőnek, ez a kérdés ma már a globális közegészségügyi napirend középpontjában áll. A légzőszervi megbetegedések nyilvánvaló tünetei mellett a légszennyezésnek való kitettség összefügg a cukorbetegség, az elhízás, a rák, a meddőség és még a demencia magasabb kockázatával is.

Mi erre a megoldás? Többféle technológia is a tüdőnk segítségére lehet. A Dublini Városi Egyetem egy csapata olyan alkalmazást fejleszt, amely képes feltérképezni Dublin légszennyezettségét. Az alkalmazás útvonalakat fog készíteni, lehetővé téve a gyalogosok és kerékpárosok számára, hogy útjukat a város károsabb zónáit elkerülve tervezzék meg. Ahogy a probléma egyre nagyobb, az ehhez hasonló eszközök mindennapi használati tárgyakká válhatnak itthon és külföldön egyaránt.

A TCI Research utazási kutatóintézet 2020-as tanulmánya szerint a levegőminőség egyike Európa három legfontosabb versenyképességi szempontjának a turizmusban.

A téma már most is megjelenik marketingkampányokban világszerte, a többi között Kanadában és Ausztráliában is.

Néhány szálloda igyekezett egy külön tételt felvenni a költségvetésébe: az ipari HVAC (fűtés, szellőzés és légkondicionálás) rendszereket, amelyeket a helyszíni penész és por elpusztítására terveztek. Más cégek a hálószobákat veszik célba: az RH Guesthouse, egy New York-i butikhotel, büszkén kínálja a FreshBed-et, egy 50 000 dolláros felszerelést, amely tisztított levegőt áramoltat a matracon keresztül, így a vendégek testre szabhatják a hőmérséklet és a páratartalom szintjét a pihentető alvás érdekében.

A légszennyezés súlyosbodása egyértelműen új kihívások elé állítja a turizmust. Miközben a tiszta levegő egyre inkább értékes természeti erőforrássá válik, a turisztikai ágazat kénytelen lesz alkalmazkodni a változó körülményekhez. Az úti célok vonzereje nemcsak kulturális és természeti értékeiktől, hanem a levegőminőségtől is függ majd.

Szemlézte: Veres Kata

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon