Mivel több tech óriásnak Írországban van az európai székhelye, az ír kormány szerint az Európai Bizottság nyilvános konzultációra bocsátott, internetcégekre vonatkozó korlátozó tervei közvetlenül fenyegetik Írország nemzeti érdekeit.
A tervezett közös európai adózási szabályokat ezen a területen az írek az utóbbi évtizedben (amióta napirenden van) ellenezték, de az utóbbi pár hónapban a tervek konkretizálása felgyorsult. Ír kormányzati vezetők szerint ez legalább akkora veszélyt jelent, mint a Brexit.
A Bizottság javaslata szerint a közös adópolitika két lépésben valósulna meg, először egy ideiglenes szabályozás lépne életbe a végleges változat elkészítéséig. Az ideiglenes szabályozás négy új adóból állna: a digitális aktivitásokból származó bevételeket, az EU-n kívüli szolgáltatóktól rendelt javakat, a digitális tranzakciókból származó bevételeket és az értékteremtés korai szakaszát (pl.: adatgyűjtés) terhelnék.
Az új szabályozás legnagyobb vesztese Írország lenne, hiszen a legnagyobb techcégek európai székhelyeinek adnak otthont. Az új szabályozással az írek adóbevételtől esnének el és sokkal kevésbé lennének vonzó célpontok a nagyrészt amerikai cégeknek, ezzel alapjaiban rendülne meg az ország gazdaságpolitikája.
Az ír kormány ezért az OECD-ben futó hasonló kezdeményezést támogatja, hiszen ott az amerikai techóriások érdekei kevésbé sérülnek az USA részvétele miatt, ráadásul a több tagállam miatt a döntéshozatal is tovább tart. Az EU-n belül azonban nehéz helyzetben vannak, hiszen a legnagyobb természetes szövetségesük, az Egyesült Királyság éppen kilép, ezért az ír kormány más szövetségeseket keres a javaslat ellen.
Szemlézte: Ujvári Márton