Media appearances
Május 8-án telt ház előtt mutattuk be a Rod Dreher Hazugság nélkül élni címet viselő bestsellere alapján készült dokumentumfilm-sorozat, a Live Not By Lies első epizódját.
Az Egyesült Államok után először Magyarországon vetített dokumentum-sorozat Közép-Európa volt kommunista országai disszidenseinek történetein keresztül figyelmeztet: a szabadságot ma is fenyegetik olyan új típusú ideológiák, amelyek a „puha totalitarizmus” jegyeit viselik magukon.
A vetítést John O’Sullivan, a Danube Institute elnöke nyitotta meg, aki „egy kivételes ember kivételes munkájának” nevezte az alkotást. Rod Dreher, intézetünk Network Projektjének vezetője elmesélte, hogy a film alapjául szolgáló könyv gondolata 2015-ben fogalmazódott meg benne, amikor megismerte egy amerikai orvos személyes történetét, akinek édesanyja a csehszlovák kommunista rendszer üldözöttje volt. Halála előtt az asszony azt mondta fiának: ami most Amerikában a cancel culture és a woke ideológia kapcsán történik, arra emlékezteti, amit a kommunisták hatalomra kerülésekor tapasztalt Csehszlovákiában. Dreher ezután számos volt kommunista országból származó személlyel készített interjút – és mindenki megerősítette az analógia létjogosultságát.
Az eseményen laudációt mondott Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is. Beszédében kiemelte: a progresszív liberalizmus struktúrái kísértetiesen hasonlítanak a 20. század totalitárius rendszereire. Mint mondta, Rod Dreher írásai és személyes tanúságtétele fontos szerepet játszottak abban, hogy az amerikai konzervativizmus új lendületet kapjon. Hozzátette, hogy Rod Dreher kimondta azt, amit sokan éreztek, de kevesen mertek megfogalmazni: a modern progresszív ideológiák, különösen az identitáspolitika és a genderelmélet, új típusú zsarnokság kialakulásához vezethetnek.
Orbán Balázs zárógondolatai szerint Rod Dreher nemcsak Amerika, hanem Magyarország számára is fontos szereplő. Dreher segített új alapokra helyezni a magyar–amerikai kapcsolatokat, és hidat épített a két konzervatív, szuverén nemzet között. Szerinte ma már bátran kijelenthető, hogy Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolata erősebb, mint valaha, amihez Rod Dreher is nagyban hozzájárult.
A filmvetítést kerekasztal-beszélgetés követte, ahol Rod Dreher hangsúlyozta: a szenvedés az emberi lét része, és jogunk van ahhoz, hogy ne csak boldogok akarjunk lenni. „Harcolnunk kell a boldogtalansághoz való jogunkért” – fogalmazott. Szerinte a puha totalitarizmus épp ezt a szabadságot próbálja meg elvenni az emberektől.
Sályi Anna, a könyv egyik szereplője is felszólalt, aki úgy véli, hogy Közép-Európa talán ellenállóbb a woke ideológiával szemben, de figyelmeztetett: „nem lehetünk önelégültek, mert ez a jelenség előbb-utóbb itt is megjelenhet.” Isaiah Smallman rendező arról beszélt, mielőtt belevágott a Live Not By Lies készítésébe, tartott a cancel culture reakciójától, de eddig szerencsére elkerülte őt az eltörlés. A film szereplőivel való találkozás viszont mélyen megérintette, és rádöbbentette, milyen sok mindent kapott az élettől – a szenvedésekkel együtt is.
Az est tanulsága egyértelmű: a totalitárius rendszerek – legyen szó Hitler, Sztálin vagy Mao uralmáról – mindig hazugságokra épültek. A sorozat bemutatja, hogy az igazság eltorzítása mellett a lelki elszigeteltség is az elnyomás eszköze volt – ahogyan arra Hannah Arendt is rámutatott. A Live Not By Lies emellett Orwell 1984 című korszakos művének világát idézve figyelmeztet: a totalitarizmus ma is jelen van, bár puhább formában – és csak bátor igazmondással lehet ellene fellépni.