Amint azt egy korábbi blogbejegyzésünkben már említettük, az Egyesült Államok döntése, miszerint egy nagy kazettás bomba szállítmányt küld Ukrajna háborús törekvéseinek megsegítésére, felháborodást váltott ki a nemzetközi közösségben olyannyira, hogy néhány miniszterelnöknek a világ minden tájáról nyíltan ki kellett jelentenie, hogy az ilyen típusú lőszerek egyenesen embertelenek.
Új-Zéland például - egy olyan állam, amely alapító tagja volt annak az egyezménynek, amely megtiltotta, hogy ezek a fegyverrendszerek valaha is éles harctérre kerüljenek - azt mondta, hogy közvetlenül a Fehér Házhoz fordult, hogy hangot adjon aggodalmainak.
A Biden-kormányzat e megkérdőjelezhető intézkedésének hátterében az áll, hogy az Egyesült Államok és sok más NATO-ország egyszerűen kifogyóban van a lőszerből.
Az alábbi diagram azokat a fegyvereket és lőszereket sorolja fel, amelyek esetében a készletekkel kapcsolatban aggályok merültek fel. Ez a 2023. januári adat.
Forrás: Amerikai Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja
Kétségtelenül fontos megjegyezni, hogy az USA lőszerhiánya 2020 óta fennálló probléma. A Covid-19 okozta ellátási lánccal kapcsolatos gondok a világ számos iparágát érintették, és ez alól a fegyveripar sem kivétel.
Ahogy a világjárvány elérte az Egyesült Államokat, a polgári fogyasztók a lőszer kifogyásától való félelmükben elkezdték felhalmozni, ami viszont még nagyobb bizonytalanságot keltett az ipar utánpótlási képességének biztonságával kapcsolatban.
A csúszós lejtő hatás gyorsan bekövetkezett, és még több aggodalmat okozott a Pentagon számára, különösen a 2022-es ukrajnai orosz invázió fényében.
US admitting they are essentially out of artillery shells at this time:
— The Sirius Report (@thesiriusreport) July 8, 2023
White House stated that cluster munitions given to Ukraine are an interim option whilst US production of artillery shells is ramping up.
A lőszerhiány viszont nem kizárólag észak-amerikai probléma.
A védelmi tisztviselők és szakértők szerint a katonai felszerelések, és főként a lőszerek, adományozása miatt az európai hadseregek raktárkészletei is meglehetősen üresnek tűnnek.
Több európai védelmi és biztonsági forrás is elmondta a CNN-nek, hogy komoly aggodalomra ad okot, hogy mekkora mennyiségű európai lőszert használtak fel a harctéren és mennyit nem pótoltak. Februárban Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a szövetségi tisztviselők találkozója előtt újságíróknak azt mondta, hogy "Ukrajna jelenlegi lőszer-kiadásai sokszorosan meghaladják a jelenlegi termelési ütemünket és ez nagy nyomás alá helyezi a hadiiparunkat".
A több évtizedes költségvetési megszorítások Európa-szerte ahhoz vezettek, hogy a politikai döntéshozók szándékosan alacsony állományt tartottak, abból kiindulva, hogy nem lesz olyan szárazföldi háború, amely az első vagy második világháborúhoz hasonló mennyiségű lőszert emésztene fel.
A hiányra válaszul az Európai Unió tárgyalásain nemrég megegyeztek, hogy felgyorsítják a lőszerek és rakéták európai gyártását, hogy sürgősen elláthassák Ukrajnát. Erre való tekintettel a lőszergyártást támogató törvényt (ASAP - Act in Support of Ammunition Production) - amelyet a Bizottság először május elején javasolt - gyorsított eljárásban vezették át az uniós jogalkotási folyamaton. Ezt Ursula von der Leyen, bizottsági elnök is üdvözlete Twitter bejegyzésében.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 7, 2023
The Act in Support of Ammunition Production will boost the EU’s production capacity and replenish stocks.
This will speed up delivery of ammunition to Ukraine at this crucial stage of the war.
Az ASAP része az EU háromszintű tervének, amelynek célja, hogy Ukrajnának a következő egy év során egymillió lőszert biztosítson, valamint, hogy feltöltse a tagállamok gyorsan fogyó lőszerkészleteit.
Az első ütem keretében az EU tagállamai 1 milliárd euró értékű lőszerre vállaltak kötelezettséget fennmaradó készleteikből, míg a második ütem további 1 milliárd euró értékű lőszer közös megrendelését írta elő.
A harmadik szakasz keretében 500 millió eurót szánnak uniós forrásokból a szárazföldi és tüzérségi lőszerek, valamint rakéták ipari gyártási kapacitásának megerősítésére.
Emellett ideiglenes szabályozási keretet vezet be a Bizottság által "lőszerellátási válságnak" nevezett helyzet kezelésére.
A Bizottság eredeti javaslata bevezette annak lehetőségét, hogy a tagállamok a kohéziós és COVID-19 helyreállítási alapok átirányításával pénzügyi "kiegészítést" adjanak az ASAP-hez. Marc Botenga, belga európai parlamenti képviselő szerint ugyanakkor ez törvénytelen, és sérti az EU-Szerződés 41. cikkének második bekezdését, amely megtiltja, hogy "a katonai vagy védelmi vonatkozású műveletekből eredő kiadásokat" az EU költségvetésére terheljék.
Szemlézte: Chirico Valentin
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon