08/04/2025

Media appearances

Vaslady a vasfüggöny mögött

Vaslady a vasfüggöny mögött

Margaret Thatcher brit miniszterelnök 1984-es budapesti látogatásának diplomáciai jelentőségét vitatta meg John O’Sullivan, intézetünk elnöke, Alexander McKenna, brit történész, a King’s College London és a London School of Economics professzora, valamint Kodolányi Gyula Kossuth-díjas költő a Lónyai-Hatvany villában rendezett kerekasztal-beszélgetés során.

1984 februárjában történelmi fordulóponthoz érkeztek a brit–magyar kapcsolatok: Margaret Thatcher miniszterelnök Budapestre utazott, a keleti blokk kicsiny, ám stratégiailag kulcsfontosságú fővárosába. A látogatás nemcsak diplomáciai áttörést hozott, hanem erőteljes politikai üzenetet is hordozott – a vasfüggöny mögötti jelenlétével Thatcher a Nyugat és Kelet közti közeledés reményét vetítette előre.

Az estet a Danube Institute elnöke, John O’Sullivan nyitotta meg, aki kiemelte, hogy a Vaslady budapesti látogatása enyhülést hozott Nagy-Britannia diplomáciájában a keleti blokk irányába.

Az eseményt John O'Sullivan, a Danube Institute elnöke nyitotta meg, aki kiemelte: 2025-ben ünnepeljük Margaret Thatcher születésének 100. évfordulóját. Beszédében arra is kitért, magyarországi látogatása fordulópontot jelentett Thatcher hozzáállásában, hiszen a korábbi erőteljes szovjetellenes külpolitikát egy árnyaltabb diplomácia váltotta fel.
 
A magyar származású Alexander McKenna amellett, hogy felidézte a látogatás részleteit, annak hátterét és geopolitikai következményeit is ismertette. Kiemelte, hogy Thatcher őszintén közeledett Magyarországhoz: „valóban működtetni akarta a dolgokat.” McKenna szerint Thatcher úgy vélekedett, hogy a keleti blokkot nem szabad homogén politikai egységként kezelni, lehetőséget kell teremteni a brit-magyar kapcsolatok erősítésére. Thatcher híres mondatát is idézte parafrazeálva: „ahol kölcsönös gyanakvás volt, oda elvitte az üzlet lehetőségét.”

Kodolányi Gyula többek közt arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar társadalom és politika már a reformkorban is angolbarát volt, ez pedig nem változott akkor sem, amikor a világháborúkban ellentétes oldalakon álltunk. Mint elmondta, a kitűnő diplomatáknak köszönhetően, különösen az 1980-as években, a brit-magyar kapcsolatok áthidalták a politikai és ideológiai különbségeket.

Paul Fox, az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete, aki szintén jelen volt az eseményen, az est összegzéseként elmondta, hogy Margaret Thatcher 1984-es budapesti látogatása nemcsak a két ország diplomáciai kapcsolatait erősítette, hanem hozzájárult a kommunista rendszer lebontásához is.