Többen is kérdőre vonták a Twitter által alkalmazott szabályozási mércét, miután az Afganisztánon végigmasírozó tálib felkelők naprakészen számolhattak be a helyi eseményekről, és terjeszthették agendájukat a technológiai gigavállalat felületén. Tehették mindezt szóvivőjük, Zabihullah Mujahid felhasználói fiókján keresztül, amely ugyan nincs hitelesítve (nem szerepel kis kék pipa a neve mellett), viszont több százezren követik.
Az iszlám radikális mozgalom erőszakos mivoltát senkinek nem kell bemutatni, ettől hangos az egész nemzetközi sajtó. A közösségi médiában a militánsok természetesen kerülik ennek megjelenítését, helyette
propagandaszerű bejegyzésekkel igyekeznek növelni mozgalmuk támogatottságát.
Emlékezhetünk rá, hogy a nagy port kavaró capitoliumi események után Donald Trump Twitter-fiókját először ideiglenesen, majd végleg törölték. A globális platform vezetői a drasztikus lépést akkor úgy indokolták, hogy az elnök – a felhasználási feltételek súlyosan megsértve – erőszakot szított bejegyzéseivel január 6-án. Ennek tükrében igazán érthetetlen a Twitter kettős mércéje – mi sem jelzi ezt jobban, mint a tény, hogy
még a baloldali médiaóriás CNN (amely támogatta Trump letiltását) egyik riportere is erre a párhuzamra alapozva kifogásolta a következetesség teljes hiányát.
The former President of the United States is banned from Twitter but the Taliban is not.
— Donie O'Sullivan (@donie) August 17, 2021
A Fox News megkeresésére a Twitter nem szolgált semmilyen konkrétummal a tálibok státuszát illetően. Szóvivőjük csupán annyit árult el, hogy fokozott figyelmet fordítanak az Afganisztánban zajló eseményekre, továbbá igyekeznek kiszűrni a gyűlöletre és erőszakra buzdító bejegyzéseket.
Szemlézte: Irlanda Balázs