A béketárgyalások folytatódnak, s a Trump-kormányzat politikai kommunikációja határozott: az ukrajnai háborút le kell zárni. Az elmúlt hónapok viharos egyeztetései, mint Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozása a Fehér Házban, valamint a Szaúd-Arábiában létrejött amerikai-orosz tárgyalások jelzik, hogy az Egyesült Államok nem pusztán közvetítőként, hanem aktív döntéshozóként kíván fellépni a békefolyamatban. A legutóbbi, The Atlantic amerikai hírlapnak adott interjújában Trump úgy fogalmazott, Vlagyimir Putyin orosz elnök nem fogja akadályozni a béketárgyalásokat. Azonban felmerülhet a kérdés, hogy mit kér cserébe a Kreml?
Az elmúlt hetekben a Trump-kormányzat intenzív diplomáciai erőfeszítéseket tett, hogy mind Ukrajnát, mind Oroszországot a tárgyalóasztalhoz ültesse. Míg kezdetben Donald Trump kritikusan viszonyult Volodimir Zelenszkij álláspontjához az amerikai katonai támogatás fenntartásával kapcsolatban, mostanra egyre határozottabban lép fel az orosz féllel szemben is. Április 23-án Oroszország újabb rakétatámadást indított Kijev ellen, amelynek következtében tizenketten meghaltak, és több mint nyolcvanan megsérültek. Az amerikai elnök válaszként a Truth Social platformon adott hangot feszültségének, kijelentve: „Elég legyen!”
A béketárgyalások egyik központi vitapontja jelenleg, hogy Ukrajna hajlandó-e lemondani az oroszok által elfoglalt területekről, beleértve a Krím-félszigetet. Kijev polgármestere, Vitalij Klicsko úgy nyilatkozott, hogy bár az ukrán lakosság soha nem fog beleegyezni a területi engedményekbe, a béke érdekében átmenetileg el kell fogadniuk a kompromisszumokat. Véleménye szerint az Egyesült Államok nyomásgyakorlása arra kényszerítheti Zelenszkijt, hogy fájó megoldás révén, de béke születhessen.
Április 26-án, Ferenc pápa temetésének napján a világ vezetői is tiszteletüket tették a Vatikánban. A temetés előtt egy
sokatmondó és szimbolikus találkozóra került sor a Szent Péter Bazilikában, ahol Donald Trump csaknem tizenöt percen keresztül egyeztetett Volodimir Zelenszkijjel az ukrajnai háborúról.
A megbeszélés után mindkét fél pozitívan értékelte a találkozót. Egy nappal később, Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere, az NBC-nek adott interjújában kiemelte: a béke már a láthatáron, de az utolsó lépések a legnehezebbek.
We're trying to achieve peace. Instead of rooting against @POTUS, everyone should be hopeful that President Trump can bring the Russia-Ukraine war to an end. pic.twitter.com/hmWq91C4No
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) April 27, 2025
Azonban felvetődik a kérdés, hogy miért sürgeti a Trump-kormányzat az ukrajnai háború lezárását? Egyrészt, Donald Trump elnökválasztási kampányában kijelentette, hogy ha megválasztják, az orosz-ukrán konfliktus huszonnégy órán belül véget ér. Így kockán foroghat egy ígéret betartása. Másrészt,
Kína felemelkedésével az egypólusú világrend, s ezzel az Egyesült Államok hegemón szerepe is bizonytalanná vált. Ebben a geopolitikai helyzetben Trump számára kulcsfontosságú, hogy elkerülje a katonai eszkalációt Oroszországgal, és figyelmét és erőforrásait inkább a csendes-óceáni térségre összpontosíthassa.
Nem utolsó sorban, ha valóban megszületne a béke, az egyértelmű üzenettel bírna: Donald Trump politikai ereje megkérdőjelezhetetlen.
Az Egyesült Államok külpolitikai tevékenysége mellett ugyancsak érdemes megvizsgálni, hogy az ukrajnai háborúban történő szerepvállalásának mi a belpolitikai visszhangja, különösen az amerikai polgárok körében. A nemrégiben megjelent Cooperative Election Study, amely az egyik legnagyobb akadémiai közvélemény-kutatás Amerikában, 60 ezer amerikai állampolgárt kérdezett meg a háborúval kapcsolatos véleményükről. Az eredmények rámutatnak, hogy az amerikai polgárok a katonai háttértámogatás helyett a békemegállapodást szorgalmazzák.
Forrás: Cooperative Election Survey
A következő hónapok béketárgyalásai dönthetnek tehát arról, hogy sikerül-e olyan kompromisszumot elérni, ami nemcsak az orosz és ukrán feleknek, hanem az Egyesült Államoknak is megfelelő. A Trump-kormányzat számára kulcsfontosságú, hogy megerősítse globális hatalmi pozícióját, így kérdés, hogy az egyre inkább sürgető béke elérése végül melyik fél számára hozza a legnagyobb előnyt?
Szemlézte: Dobos Boglárka
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon