Immár hivatalos, hogy Joe Biden amerikai elnök július közepén négy nap erejéig a Közel-Keletre utazik. Utolsó állomása a szaúd-arábiai Dzsidda lesz, ahol a királyság de facto vezetőjével, Mohamed bin Szalmán koronaherceggel készül tárgyalni. A sok szempontból érdekes találkozó kapcsán a Fehér Ház hangsúlyozta, hogy annak fő indíttatása nem, vagy legalábbis nem kizárólag a demokraták népszerűségét súlyosan csorbító magas olajárak mérséklésének a szándéka, hanem a régió békéjének és stabilitásának elősegítése.
Habár az Egyesült Államok az utóbbi években egyre inkább az indiai–csendes-óceáni térségre, valamint újonnan a háború miatt ismét Kelet-Európára koncentrál, a Közel-Keleten továbbra is érdeke a végeláthatatlan jemeni polgárháború lezárása, Irán valamilyen formájú (a jelenlegi adminisztráció egy Obamáéhoz hasonló multilaterális megállapodást szeretne) kordában tartása, valamint Izrael (ahová szintén ellátogat Biden) arab államokkal való kapcsolatának erősítése. Mindazonáltal a kritikusok szerint az adminisztráció hivatalos kommunikációja csak el akarja fedni a találkozó valódi okát,
miszerint Biden olajért megy fohászkodni abba az országba, amelyet a kampánya során kemény szavakkal illetett, és megígérte, hogy elnöksége során páriaként fog kezelni.
A republikánus oldalon ezzel kapcsolatban úgy vélekednek, hogy a másfél éve hivatalban lévő vezető nem tett eleget az Egyesült Államok néhány éve kicsúcsosodó energiafüggetlenségének megszilárdításáért, ezért most petro-kleptokráciák kegyiért kell esedeznie. A konzervatív képviselők és véleményformálók a legkézenfekvőbb megoldásnak a potens hazai termelés fellendítését látják, de sokan továbbra sem tudják túl tenni magukat azon sem, hogy Biden a beiktatását követően szinte azonnal leállította a Keystone XL kőolajvezeték építését, amelyen keresztül Kanadából jöhetett volna extra „demokratikus olaj”.
Next month, President Biden will visit Saudi Arabia to beg the country for more oil.
— Rep. Jim Jordan (@Jim_Jordan) June 15, 2022
Why not just drill domestically?
Why is Biden traveling 6500+ miles to discuss increasing oil production with the Saudis?
— Rep Andy Biggs (@RepAndyBiggsAZ) June 14, 2022
He should be meeting with American producers in Texas, Oklahoma, and more states at home.
We have the energy here!
Joe Biden laid off 11,000 Keystone XL pipeline workers just to beg Saudi Arabia for oil.
— Daniel Turner (@DanielTurnerPTF) June 6, 2022
A szaúdi út nem csak a republikánusok szemét szúrja, a demokraták sincsenek elragadtatva tőle. Az elnök saját pártján belüli kritikusai elsősorban a közel-keleti olajhatalom emberjogi visszásságai miatt kezelik fenntartásokkal a koronaherceggel való személyes találkozást, különös tekintettel az amerikai állampolgárságú szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi bin Szalmánhoz köthető meggyilkolására.
a képviselőház hírszerzési bizottságának demokrata vezetője egyértelműen jelezte, hogy az elnök helyében semmiképp nem rázna kezet a szaúdi koronaherceggel.
The Crown Prince of Saudi Arabia ordered the brutal murder of an American resident and journalist, Jamal Khashoggi.
— Adam Schiff (@RepAdamSchiff) June 5, 2022
For that — and many other human rights violations — he should be shunned.
I would not meet with him or shake his hand.
President Biden shouldn’t either. pic.twitter.com/FSuRT2iK2O
Annyit azért végül a Biden-adminisztrációis megerősített, hogy a tárgyalás során nem fognak átsiklani ez utóbbi témán sem.
Szemlézte: Irlanda Balázs
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon