2004. december 2-át írunk. Majdnem 9 év telt el a daytoni megállapodás aláírása óta. Ez vetett véget annak a háborúnak, ami több mint 3 évig dúlt a volt Jugoszlávia területén. A béke fenntartása először két NATO misszió keretében valósult meg. Ezt váltotta az Európai Tanács égisze alatt működő EUFOR (European Union Force) Althea missziója.
Az ezt megelőző évben, 2003-ban kiadott Thesszaloniki deklaráció megerősítette, hogy a Nyugat-Balkán jövője az EU-ban van. Ennek hatására a gyakorlatban is létre jövő katonai misszió az Európai Unió történetének harmadik legnagyobbja. Ennek a parancsnokságát Magyarország látja el január 21-e óta egy évig, Sticz László vezérőrnagy személyében. Ő a 17. aki betölti ezt a posztot – hazánk pedig a hatodik nemzet amely parancsnokot ad.
Tavaly novemberben a magyar Kormány elfogadott egy határozatot, ami engedélyezte a Magyar Honvédség számára, hogy olyan csapatmozgásokat is végrehajtson, amelyek átlépik az ország határát.
Ez a döntés nagy port kavart a magyar közéletben, mert sokan a csádi katonai küldetés lehetőségét látták mögötte felsejleni. Egy ilyet határozatot idén is elfogadott a Kormány (1385/2024 (XII. 9.) Korm. hat.) – ez rendelkezik a katonai missziók létszámáról. Minden évben kell ilyen határozatot hozni, mert az előző hatályossága megszűnik minden év végével, vagyis ha ez nem születne meg, az EUFOR misszióban való részvételre sem kerülhetne sor.
Ezen a diagramon látszódik, hogy jelenleg nagyjából 1100 magyar katona teljesít aktív szolgálatot a világ körül katonai missziók keretein belül. Ezek közül hármat csillagoztam meg. Ezek eltérnek a forrás által megjelölt becsléstől. Ebből kettő összekapcsolódik. Ez Irak és Csád, míg az előbbi országban csökkent a jelenlét, addig ez a képesség a tervek szerint az utóbbiba kerül átköltöztetésre – legalábbis az Országgyűlés döntése alapján.
A harmadik csillag a cikk szempontjából releváns Bosznia-Hercegovinát érinti. Itt ugyanis a magyar parancsnokságra tekintettel megnövelt létszámmal vesz részt hazánk – 250 fő teljesít aktív szolgálatot, míg további 160 fő áll készenlétben itthon. A 20 éves évforduló alkalmából tartott díszvacsorán Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és dr. Böröndi Gábor vezérezredes is megjelent.
Az elmúlt majdnem 1 év alatt jól vizsgázott a Magyar Honvédség. Ez alatt szerencsére éles bevetésen nem kellett részt vennie a magyar katonáknak, de az októberi heves esőzések után kialakult helyzetben segítséget nyújtottak a mentésben és egy súlyosan megsérült kisgyereket a magyar kontingens új helikopterével szállították korházba.
Mindezeket figyelembe véve büszkék lehetünk szolgálatot teljesítő honfitársainkra, és a Magyar Honvédségre, hiszen jelesre vizsgázott az Európai Unió egyik legnagyobb katonai missziójában.
Ezzel nem ér véget a magyar részvétel a térségben. Hazánk továbbra is elkötelezetten vállal feladatot a béke fenntartásában, mert Európa biztonsága nem szavatolható csak a határainkon belüli tevékenységgel.
Szemlézte: Fehér Szabolcs
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon