Blog

Inkompetencia vagy a klímaváltozás okozta a kaliforniai tüzeket?

Az újból amerikai elnöknek megválasztott Donald Trump inkompetensnek nevezte a Los Angeles-i vezetőket, és számonkérte rajtuk, hogy miért nem oltották még el a lakóházak ezreit is elpusztító tüzeket. A tűz okaként sokan, sokfélét emelnek ki legjelentősebb tényezőként. Valaki gyújtogatást sejt a…

Az újból amerikai elnöknek megválasztott Donald Trump inkompetensnek nevezte a Los Angeles-i vezetőket, és számonkérte rajtuk, hogy miért nem oltották még el a lakóházak ezreit is elpusztító tüzeket. A tűz okaként sokan, sokfélét emelnek ki legjelentősebb tényezőként. Valaki gyújtogatást sejt a háttérben, míg mások a klímaváltozást okolják. 

Hogyan alakult ki ekkora tűz?

Könnyelmű lenne erre a kérdésre azt válaszolni, hogy csak a globális felmelegedés hatására következett be, mert azt eredményzené, hogy nem tanulunk az esetből. Ugyan az emelkedő hőmérséklet és a szélsőséges időjárás hozzájárul a természeti katasztrófák gyakoribb előfordulásához, de jelen esetben nem lehet csak erre fogni. Kaliforniában minden évben nagyobb kiterjedésű területen lépnek fel erdőtüzek – ez a természetnek is fontos öntisztulás.

A mostani esetben, legalábbis jelenlegi állás szerint, nem lehet kizárni azt sem, hogy egy szándékos gyújtogatás is jelentősen hozzájárult a katasztrófa súlyosságához. Emellett nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a térségben megtalálható az amúgy Ausztráliában őshonos, igen gyúlékony eukaliptusz, ami kiváló „benzin” a tűznek.

Ugyanakkor a tényleges oknak nem ezt, hanem a szakmai hozzá nem értést és a kultúrharcot emelném ki.

A tavalyi évben a Los Angeles-i Tűzoltóság (továbbiakban: LAFD) éves költségvetése 2%-kal, 17,6 millió dollárral csökkent (ez nagyjából 7 milliárd forintnak felel meg). Erre válaszul december 4-én a tűzoltóság vezetője, Kristin Crowley levelet írt a város polgármesterének, Karen Bassnak, amiben figyelmeztetett, hogy nincsenek jól felkészülve különböző vészhelyzetekre, a többek között erdőtüzekre sem. Ennek ellenére 61 fővel csökkentették a tűzoltóság létszámát, a kért 159 fős emelés helyett.

Kristin Crowley emellett azt is felhozta, hogy a városvezetés hibájából fordult elő az a helyzet, hogy a Palisades-i tűz (ez a legnagyobb kiterjedésű tűz, amelyik Santa Monica és Malibu közötti városrészben tombol) oltása közben a tűzcsapok 20%-a kiszáradt.

2014-ben Kaliforniában elfogadtak egy jogszabályt, miszerint dollármilliárdokat költenek víz kapacitásuk bővítésére, de ebből mára semmi nem valósult meg.

A 2022-ben kinevezett Crowley programjának legfőbb pontja azokra a kritikákra kívánt reagálni, amelyek az utóbbi években érték az LAFD-t. Eszerint a tűzoltóság túlságosan fehér, férfi és nepotista volt. A sokszínűség erősítésére szolgáló program éves viszonylatban 1 és 2 millió dollár közötti összeget emésztett fel. A törekvés korábban indult, már 2013-ban, amikor Eric Garcetti demokrata kormányzó azt a célt tűzte ki, hogy 2020-ra a női tűzoltók aránya elérje az 5%-ot (ez mára 3,3%-ra növekedett 2,9%-ról).

Amikor Crowley-t kérdezték a sokszínűségi céljairól, azt válaszolta, hogy nincs konkrét száma, mert az sosem elég. Ez önmagában nem kéne, hogy probléma legyen, tekintettel arra, hogy mennyire sokszínű Los Angeles – így nem meglepő, ha egy ottani munkahelyen sokféle ember dolgozik. Ugyanakkor abban az esetben, amikor ennyire forrás szűkében vannak, nem biztos, hogy ez a legfontosabb kiadás – főleg nem ennek a mesterséges erőltetése.

Mindemellett az egyenlőségért felelős tűzoltósági vezető majdnem 400 ezer dolláros éves fizetést kap, Christine Larson ezzel többet keres, mint felettese. Összehasonlításképpen az amerikai elnök is 400 ezer dolláros alapfizetést kap egy évre.

És akkor figyelembe sem vettük még, hogy a Los Angeles-i Víz és Energiaügyi Hivatal vezetője 750 ezer dollárt keres évente, ami majdnem a duplája az elődjének, aki 2024 májusában vonult nyugdíjba.

Sajnálatos módon ez nem az egyetlen dolog, ami közrejátszhatott a mostani katasztrófában. 2024 őszén határozatlan időre felfüggesztették a kontrollált égetést – ami a fentebb említett, kimondottan gyúlékony eukaliptuszok miatt is szükséges lett volna. Ezt akkor azzal indokolták, hogy elérhetőek legyenek a tűzoltók egy potenciális erdőtűz esetében, ezzel kimondva, hogy jelentős ember- és felszerelés hiánnyal küzdenek. Ez vélhetőleg ezen felül különböző környezetvédelmi csoportok nyomására is következett be. Ennek a veszélyeire már akkor sokan felhívták figyelmet, több példával szemléltetve a kontrollált égetés szükségességét. 

A helyzet kialakulásához tehát leginkább az emberi tényezők járultak hozzá. A hozzá nem értés, a politikai érdekek minden más szempont elé helyezése, az alulfinanszírozás és a hatalmas balszerencse – tekintettel arra, hogy hurrikán erejű szél tombol, ami miatt a lángok szélsebesen terjedtek szét az elszáradt növényzeten.

Szemlézte: Fehér Szabolcs

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon