Blog

Javier Milei belevágott Argentínába, de az eredmény nem sebészi pontosságot mutat

A Milei-kormány által meghozott megszorítások gazdasági oldalról sikerként könyvelhetők el, azonban a szociális szférában számos problémát idéztek elő. 

A Milei-kormány által meghozott megszorítások gazdasági oldalról sikerként könyvelhetők el, azonban a szociális szférában számos problémát idéztek elő. 

A dél-amerikai kontinens déli részén fekvő, csaknem 2,8 millió km² nagyságú Argentína jelentős szerepet tölt be a régióban. Földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően rengeteg termékeny földterülettel, megújuló energiával, természeti erőforrásokkal, valamint gáz- és lítium készletekkel rendelkezik. A mezőgazdasági, a feldolgozó- és élelmiszeripari ereje miatt

a második legnagyobb gazdasági erejű latin-amerikai országként tartják számon.

Azonban az utóbbi években a növekvő munkanélküliség, a szegénység és a 140%-ot is meghaladó inflációs ráta együttesen hozzájárultak az Argentin Köztársaság történelmének egyik legsúlyosabb válságának kialakulásához. 

A krízis megszüntetésének érdekében lépett fel Javier Milei argentin közgazdász és politikus, aki a 2023-as kampányban ígéretet tett a válság leküzdésére. A magát libertáriusnak tekintő, Donald Trump-hoz hasonlóan jobboldali-populista jelölt egy igencsak megosztó politikai szereplőként tudta megragadni az emberek figyelmét. Ennek egyik legszembetűnőbb eleme a kampánya során lengetett láncfűrész volt, amellyel egyfajta szimbolikus jelzésként kívánta megmutatni az eltökéltségét a magas árak megvágása és a bürokrácia visszaszorítása mellett. 
Közgazdászként azt emelte ki fő érveként, hogy

az állami szektor túl nagy és az ország korporatista gazdasági modellje túlszabályozott, amelynek következtében a népesség nagy része állami segélyből és közszférabeli munkából él, továbbá a szabályozások ellehetetlenítik a magánszektor vállalkozásainak kialakulását.

A választások megnyerését követően Milei beváltotta ígéretét, a gazdasági reformjában olyan radikális megszorításokat vezetett be, mint a költségvetés sokkszerű kiigazítása, az amerikai dollárra való átállás az argentin peso-ról, a Központi Bank pénznyomtatási funkciójának leállítása, valamint a különböző állami minisztériumok megszüntetése.

Az alábbi ábrát tekintve azt lehet látni, hogy az általa bevezetett „sokk-terápia” a 2024-es időszakban sikeresen tudta csökkenteni az éves infláció mértékét.

argentininflacio.png

Forrás: Trading Economics

Bár a megszorítások gazdaságilag sikeresek voltak, a szociális szférában számos problémát idéztek elő.
A különböző tárcák (mint az oktatási vagy az egészségügyi, a szociális fejlesztési) megszüntetésével együtt több tízezer közalkalmazottat is elbocsájtottak; a szegénységi ráta tovább növekedett; a közberuházásokat és szociális területeken dolgozók bérét 30-40%-kal csökkentették. Ezek a lépések nemcsak a kormány gazdaságpolitikáját helyezték negatív megvilágításba, hanem a szociális infrastruktúra gyengülését és a kormány ellen történő társadalmi fellépéseket is megerősítették.

Összegzésként elmondható, hogy a Milei féle, megszorításokon alapuló gazdaságpolitika az elvárásokkal szemben sikeresen tudott fellépni az ország egyik legfontosabb belpolitikai- és gazdasági kérdését illetően.

Azonban az elnöknek hosszú távon törekednie kell arra, hogy a jelenleg kisebbségben lévő pártjának nagyobb politikai teret és szövetségeket szerezzen a megszorítások folytatásáért, továbbá nagyobb figyelmet kell fordítania a megszorítások miatt kialakuló társadalmi problémák megoldására.

Az előrejelzések szerint további javulás várható az infláció terén, de a „sokk-terápia” okozta negatív következmények hátráltathatják az ország kitörését a gazdasági válságból.

Szemlézte: Boronkay Máté

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon