Blog

"Közelebb vagyunk, mint valaha" – állítja Joe Biden a gázai tűzszünetről

Véglegesítette a tűzszüneti javaslatot az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar, az Izrael és a Hamász közötti háború megszüntetésére. Joe Biden amerikai elnök azt mondta, hogy optimista, ezzel szemben egy magas rangú Hamász tisztviselő arról számolt be, hogy nem történt előrelépés, és a közvetítők…

Véglegesítette a tűzszüneti javaslatot az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar, az Izrael és a Hamász közötti háború megszüntetésére. Joe Biden amerikai elnök azt mondta, hogy optimista, ezzel szemben egy magas rangú Hamász tisztviselő arról számolt be, hogy nem történt előrelépés, és a közvetítők "illúziókat táplálnak" – írja a BBC

Nemrégiben kezdődött az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar dohai csúcstalálkozója, amelyre a Hamász nem küldött képviselőket a terrorista csoport politikai vezetőjének halálát követően. Biden, amerikai elnök május 31-én egy három részből álló tűzszüneti tervet tett le az asztalra. Az azonban továbbra sem világos, hogy Izrael és a Hamász aláírják-e a dokumentumot.

Mindezzel szemben nem ez az első alkalom, hogy Biden szerint közel van a békemegállapodás - és nem mindenki osztja optimizmusát. Sem a Hamász, sem az izraeli kormány nem volt ennyire derűlátó az általuk adott válaszokban. Izrael azt állítja, hogy álláspontja és alapelvei változatlanok maradtak és "jól ismertek". Valamint

azzal vádolta a Hamászt, hogy nem hajlandó beleegyezni a túszok szabadon bocsátásáról szóló egyezménybe.

Az izraeliek mindenekelőtt a fennmaradó fogvatartottak szabadon bocsátását akarják, viszont sokan szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy valóban ez lenne-e Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök elsődleges célja, vagy a Hamász feletti tejes győzelem. Eközben a terrorista csoport új vezetője, Yaya Sinwar továbbra is kevés jelét mutatja a kompromisszumra való hajlandóságnak. Amikor Joe Biden nyilatkozatáról kérdezték, azt válaszolta: "A közvetítőktől kapott információ felettébb kiábrándító. Nem történt előrelépés".

Biden tűzszüneti javaslata magában foglalta az izraeli erők kivonását Gáza minden lakott területéről, a túszok fokozatos szabadon bocsátását a palesztin foglyokért cserébe, valamint a halottak maradványainak visszaszolgáltatását. A Hamász és szövetségesei meg vannak győződve arról, hogy az amerikai kormány időt próbál nyerni ezekkel a tervekkel.

Ráadásul amennyiben Irán megtámadja Izraelt, úgy fog tűnni, mintha a Hamász ásná alá a tárgyalásokat. A terrorszervezet azt sem rejti véka alá, hogy azt szeretné, ha Irán és a Hezbollah megtámadná Izraelt, és hogy ez az eszkaláció regionális háborúvá fajuljon, mivel számításaik szerint,

egy Izraelre mért kollektív erős csapás gyengíteni fogja Netanjahut, és arra kényszeríti majd, hogy elfogadjon egy számára sokkal kedvezőtlenebb megállapodást.

Az amerikai demokraták izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatos véleményének változása

 demokrataizrael.png

Rettenetesen nagy akadályokat kell leküzdeni ahhoz, hogy egyáltalán felmerüljön a béke lehetősége, hiszen nincs semmilyen bizalom a magasabb rangú izraeli és Hamász vezetők között, az amerikai elnök nyilatkozata pedig az eddigiekre reflektálva nem oktalanul tűnhet túlságosan pozitívnak és alaptalannak, ami még több aggodalmat vethet fel bennünk.

Szemlézte: Molnár Anna

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon