A természet ereje kegyetlen és kiszámíthatatlan. Ezt a szomorú igazságot most újra megtapasztalhatta a világ, amikor egy pusztító földrengés rázta meg Mianmart és a vele szomszédos országokat.
Március 28-án, pénteken egy 7,7-es erősségű földrengés csapott le az ország második legnagyobb városának, Mandalajnak a közelében, amely több ezer ember életét követelte és további ezreket sodort veszélybe. A halálos áldozatok száma már most meghaladja az 1 600-at, és a szakértők attól tartanak, hogy ez a szám akár 10 000 főre is emelkedhet.
2. This is Myanmar, devastated by the 7.7 earthquake. Many are missing.pic.twitter.com/0WkRumpFUg
— Vertigo_Warrior (@VertigoWarrior) March 28, 2025
A földrengés nemcsak Mianmart, hanem Thaiföldet is érintette, ahol Bangkokban egy építés alatt álló szerkezet összeomlott, és több mint 100 ember rekedt a romok alatt. A mentőcsapatok éjjel-nappal dolgoznak, hogy minél több túlélőt találjanak.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió gyorsan reagált a tragédiára. Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy Washington segítséget nyújt Mianmarnak, míg az EU 2,5 millió eurós sürgősségi támogatást biztosított a károsultaknak. Az uniós segítség idén ezzel már meghaladja a 35 millió eurót az országban.
A helyzetet súlyosbítja, hogy Mianmar vezetése, Min Aung Hlaing tábornok kormánya ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben, ami megnehezítheti a segélyezés koordinálását.
Egy ilyen katasztrófa rávilágít arra, mennyire kiszolgáltatottak vagyunk a természeti erőkkel szemben, és hogy mennyire fontos lenne a katasztrófavédelembe és a fenntartható várostervezésbe fektetni a pénzt és a különféle erőforrásokat. Mianmarban a politikai bizonytalanság és a katonai uralom már önmagában is nehezíti az emberek életét, és most egy ilyen tragédia még inkább próbára teszi az országot. Kérdéses, hogy a jelenlegi kormányzat képes lesz-e megfelelően kezelni a helyzetet és biztosítani az áldozatok számára a szükséges segítséget.
Számomra az egyik legmegdöbbentőbb, hogy mennyire eltérően reagálnak a világ nagyhatalmai. Az EU azonnal több millió eurós segélyt biztosított, míg az Egyesült Államok részéről Trump elnök bejelentése inkább politikai gesztusnak tűnik, különösen annak fényében, hogy korábban jelentősen csökkentette a nemzetközi segélyezési programokat. Vajon a világ vezetői tényleg szívügyüknek érzik ezt a katasztrófát, vagy csak politikai tőkét akarnak kovácsolni belőle?
Ez a földrengés nemcsak emberéleteket követelt, hanem rávilágított a mianmari társadalom és politikai rendszer törékenységére is. A következő hetekben az egyik legfontosabb kérdés az lesz, hogy a világ közössége milyen mértékben fogja támogatni az áldozatokat, és milyen hosszútávú megoldások születnek a hasonló katasztrófák kezelésére.
Szemlézte: Grizner Vivien
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon