Biden 100%-os vámot vetne ki a kínai elektromos autókra! Ezen lépésével soha nem látott mértékben fokozná a már évek óta tartó amerikai-kínai kereskedelmi háborút. Kérdés, hogy a közelgő választások miatt szigorítana, vagy ténylegesen a belföldi piacokat védené?
Joe Biden amerikai elnök bejelentette, hogy jelentősen megemeli a kínai importtermékek széles körére kivetett vámokat. A kormányzati kommunikáció szerint ennek célja a tisztességtelen kínai kereskedelmi gyakorlatok kezelése, amelyeket már régóta az amerikai iparágak és a foglalkoztatás szempontjából károsnak tartanak. Az érintett árucikkek között találhatóak: az elektromos járművek, a félvezetők, az akkumulátorok, a napelemek, az acél és az alumínium is.
Leginkább a kínai elektromos autókat érintette a korlátozás, amelyekre 00%-os vámot vetettek ki. A többi, előbbiekben felsorolt termékekre 50%-os vámemelés vár. Ez a merész lépés az belföldi munkahelyek és a hazai gyártás védelmét szolgálja az olcsó kínai importtal szemben. A Fehér Ház hangsúlyozza, hogy ezek az intézkedések, amelyek 18 milliárd dollárnyi forgalmat érintenek,
nem a hazai fogyasztói árak befolyásolására irányulnak és választási megfontolások sem befolyásolják őket.
Ehelyett azokra a mélyen gyökerező problémákra reagálnak, mint például a szellemi tulajdonjogok ellopása, a kényszerű technológiaátadás és a kiberhacking, amelyekre Kína a gyártási versenyelőnyét alapozza. Az Trump adminisztráció alatt bevezetett intézkedésekről itt olvashatunk részletesebben.
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) lehetséges tiltakozásával szemben is kitart az adminisztráció, azzal érvelve, hogy ezek a vámok kulcsfontosságúak a stratégiai ágazatok védelme szempontjából. Kína a maga részéről határozottan ellenezte az új vámokat és
a kétoldalú kapcsolatokra, valamint a globális gazdasági környezetre gyakorolt negatív következményekre figyelmeztetett, különösen a zöld technológiák területén.
A vámok struktúrája egy szélesebb körű megközelítésnek a része, amely éles ellentétben áll a korábbi, Trump elnök által kialakított kereskedelempolitikával.
A megemelt vámokat egy 90 napos felülvizsgálati időszakot követően vezetik majd be, amennyiben elfogadják a tervezetet. Ez az időszak döntő fontosságú lesz a vámok hatékonyságára nézve.
Több ellentmondás is felmerül ezzel kapcsolatban. Biden elnök 2019-ben még kritikusan állt Trump Kína-ellenes intézkedéseihez. Akkor még úgy hivatkozott a szankciókra, mint egy agresszív fellépésre, amelyek nem a két ország közti versenyt serkentik, hanem az ellenségeskedést. Tovább fokozza a feszültségeket az, hogy több politikus is radikálisabb korlátozásokat sürget. Az ő vezéralakjuk Sherrod Brown, Ohio állam szenátora, aki megosztó posztjairól híres a közösségi média felületein.
Tariffs help level the playing field, but they can’t stop the flood of Chinese-subsidized products on their own.
— Sherrod Brown (@SenSherrodBrown) May 14, 2024
The Administration must use every tool available. Our investments in American manufacturing & Ohio workers won't pay off without equally strong trade enforcement. https://t.co/zLefP8FLrL
A jövőre nézve elmondható, hogy amennyiben a 90 napos türelmi időszakban problémák merülnek fel, úgy a választásokhoz közeledő Demokrata Párt népszerűsége is csökkenhet. Ezen kívül érdemes lesz figyelemmel kísérni a kínai fél válaszát a helyzetre. Egy bilaterális szankció életbe lépése kihathat más kontinensekre is, főként Európára.
Amennyiben az USA ki tudja használni ebből fakadó előnyét az említett időszakban, úgy csökkenteni tudja lemaradását Kínához képest. Mindenesetre a hazai középrétegnek imponálhatnak az intézkedések rövid távon, a gazdasági statisztikákra pedig még várni kell.
Szemlézte: Henez Botond
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon