Blog

Zsebkendőből kokain – A dezinformáció, mint fegyver a nemzetközi politikában

Május 9-én, a francia elnököt drogfogyasztással vádolták meg egy homályos videó alapján, ahol az internetfelhasználók egy csoportja kokaint tartalmazó csomagnak vélt egy használt papírzsebkendőt. Az azt követő hétvégére pedig már futótűzként terjedt az álhír, mely szerint Emmanuel Macron, francia…

Május 9-én, a francia elnököt drogfogyasztással vádolták meg egy homályos videó alapján, ahol az internetfelhasználók egy csoportja kokaint tartalmazó csomagnak vélt egy használt papírzsebkendőt. Az azt követő hétvégére pedig már futótűzként terjedt az álhír, mely szerint Emmanuel Macron, francia elnök – Keir Starmer, brit miniszterelnök és Friedrich Merz, német kancellár társaságában – görbe estét tartott a Kijev felé tartó vonatúton.


A három vezető és Donald Tusk, lengyel miniszterelnök kijevi tárgyalásainak célja egy 30 napos tűzszünet elérése lett volna, de ezt Putyin a mai napig visszautasítja.

Az orosz külügyminisztériumnak kapóra jött az esemény, a moszkvai külügyi szóvivő Maria Zakharova egyből ráerősített a vádakra Telegram posztjában. Megújították a Kreml régi híreszteléseit is, mely szerint Zelenszkij kokainfüggő és a nyugati diplomácia világában amúgy is népszerű a szerhasználat.

Az eseményeket tovább bonyolították olyan állítással is, hogy a Merz előtti kávé pálcika (vagy toll) valójában a szippantáshoz szükséges kiskanál. A pletyka olyan hatásos lett, hogy az Elysée palota május 11-én, az X-en volt kénytelen cáfolni. 

Ez nem az első alkalom, hogy a Kreml a dezinformáció eszközét veti be a Macron-adminisztráció ellen. A fő irányítója a közösségi hálón végrehajtott műveleteknek a legnagyobb hírszerzéssel foglalkozó orosz szerv, a GRU (Felderítő Főcsoportfőnökség).

A francia kormány szerint 2015 óta módszeres kémkedés és álhírterjesztés folyik orosz oldalról, amelyet „csendes háborúként” írnak le.

A 2017-es francia választásoknál is már hasonló fegyverhez nyúltak az ún. „Macron leaks” ügyben, amelyben hamis információk tömegével árasztották el a médiát. Az infrastruktúra és a francia vállalatok ellen elkövetett állandó kibertámadások a 2024-es párizsi olimpia idején is gyakoriak voltak. Jean-Noël Barrot külügyminiszter szerint a beavatkozások 2021 óta megkétszereződtek, melyek mögött a GRU alá tartozó, ATP28 (Advanced Persistent Threat) hacker csoport áll. 

Bár a dezinformáció nem orosz találmány, azonban a hibrid hadviselést a Kreml járatta csúcsra már a Krím-félsziget 2014-es megszállásával is, de főleg a 2022-es Ukrajna elleni invázió után.

Ez háború az első olyan konfliktus, amit szinte teljesen élőben követhetünk végig az otthonunk kényelméből. Mindazonáltal, ezeket a videókat Tik Tokon és Telegramon nagyon könnyű manipulálni mindkét oldalról. 

Moszkva propaganda eszközei rendkívül kifinomultak és célzottak, a legfőbb FIMI (Foreign Information Manipulation and Interference) eszközök pedig a következők lehetnek:

hamis vagy manipulált videók terjesztése

féligazságok elhintése (melyeket gyakran nehezebb cáfolni)

intellektuálisan kevésbé ellenőrzött mémek, tartalmak gyártása

influenszerek vagy hamis fiókok tömeges bevetése (melyek úgy tűnnek, mintha organikus véleményeket képviselnének)

orosztamadasok.png

Forrás: Európai Unió külügyi hivatala

Természetesen előfordulhatnak a magasabb diplomáciai körökben olyan bulik, ahol bizonyos szerek megtalálhatóak a menün. Azonban ez nem egy nyugati sajátosság, a világ minden pontján lehetnek hasonló incidensek, melyekre már korábban is láttunk kézzel fogható bizonyítékokat.

A jelenlegi esetnél azonban eléggé elképzelhetetlen, hogy újságírók körében ilyen figyelmetlenek legyenek állam- és kormányfők, pláne úgy, hogy ez azonnali politikai öngyilkossághoz vezetne.

Továbbá, az élesített, ráközelített képeken tisztán kivehető a papírzsebkendő. Az a tény pedig, hogy Macron, milyen gyorsan húzta el az említett tárgyat, egyszerűen azzal magyarázható, hogy a pont készülő fotókat nem akarta elrontani egy használt zsepivel.

A modern hadviselés tehát már nemcsak fegyvereket és katonákat jelent, hanem egyszerű szavakat, elhintett féligazságokat és manipulált videókat is, melyek gyakran összeesküvés-elméleteket erősítenek. Az AI rohamos fejlődésével, pedig csak idő kérdése, hogy a hadviselő felek saját valóságot kreáljanak, akár hamis mondatokat adva ellenfeleik szájába.

Szemlézte: Kovács Emese

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon