2023.05.23.

Médiamegjelenések

A mérsékelt jobboldal a radikális baloldal vonzásában – Paul du Quenoy előadása az amerikai jobboldal helyzetéről

A ma magukat konzervatívnak nevező politikusok egy része elárulta saját politikai oldalát az előre jutásért – jelentette ki Paul du Quenoy történész, az amerikai Palm Beach Freedom Institute politikai elemzőcég vezetője a Danube Institute május 22-ei rendezvényén, ahol John O’ Sullivannel, a Danube Institute elnökével és David Martin Jones-szal, az intézet kutatási igazgatójával beszélgetett.

A floridai történész elmondta: azért hívja ezeket az embereket „Vichy konzervatívoknak”, mert hasonlóan megadják magukat a túlerővel szemben, mint a Harmadik Birodalommal kollaboráló Vichy-rezsim működtetői. Akkor a német megszállók tűntek a hegemón erőnek, most a radikális baloldal, a woke ideológia és a liberális fősodor tűnik legyőzhetetlennek. Ennek hódolnak be egyes konzervatívok, állítva, hogy a legfőbb veszélyt a társadalomra nem a baloldali radikalizmus, hanem a határozott jobboldali konzervatívizmus jelenti.

Du Quenoy elsősorban szociális tényezőkkel magyarázta az elvfeladás jelenségét az amerikai republikánusok körében, amely szerinte nagyjából a Republikánus párt támogatóinak 10-15%-át, főként az befolyásos pozícióban lévő elit rétegeket érinti. Elmondása szerint a „kék” államokban, ahol az emberek döntő többsége évtizedek óta a demokratákra szavaz, a jobboldali elit, sőt az egyszerű emberek élete is ellehetetlenül. A barátságok megszakadnak, a vacsorameghívások elmaradnak, sőt a fizikai biztonsága is veszélybe kerülhet annak, akiről kiderül például, hogy például Donald Trumpra szavazott 2016-ban vagy 2020-ban. Ellenben ha valaki „behódol” a fősodornak, a társadalom elismerésével találkozhat, befogadják az általa áhított társadalmi körökbe. Még munkához is sokkal könnyebben jut, ami egy rangos szerkesztőségek és elemzőcégek állásaira pályázó értelmiségi esetében különösen fontos. Ilyen körülmények között nem nehéz egy elveiben talán amúgy sem igazán szilárd konzervatívnak „vichy-i” útra lépni. Ugyanakkor reményt keltő, hogy a jobboldali választók nagy többsége még mindig ellenáll a kísértésnek.

John O’ Sullivan, a Danube Institute elnöke du Quenoy gondolataira reagálva megjegyezte, hogy sok mérsékelt jobboldali a baloldalnak való behódolással éppen azt a győzelmet értékteleníti el, amelyet a nyugati világban Reagan és Thatcher vívott ki a konzervatívok számára. Az amerikai elnök és az angol miniszterelnök megnyerte a hidegháborút, de politikai utódaik azonnal elfordultak örökségüktől. Du Quenoy válaszában leszögezte: a modern konzervatívok nem is feltétlen fordultak el a reagani-thatcheri örökségtől, inkább csak bizonyos elemeit emelték ki és tartották meg maguk számára. Nem tartották például fontosnak a szociális kérdéseket – mint az LGTBQ-kérdések – és csakis a neoliberális gazdasági intézkedésekre koncentráltak. Ezzel az örökséggel kell most megküzdeniük a nemzeti konzervatívoknak, szögezte le Quenoy. A harc fontos állomása lesz a 2024-es amerikai elnökválasztás.

Danube Institute