2023.05.25.

Médiamegjelenések

A politikai narratívák fontossága – James Murphy a Danube Institute-ban

Nagyon fontos, hogy milyen történetekbe ágyazzuk politikai üzeneteinket. Az emberek hajlamosak irracionális döntéseket hozni, és kitartani többszörösen megcáfolt nézetrendszerek mellett. Mindezt pedig azért teszik, mert hisznek azokban a történetekben, amelyekbe a nézeteik bele vannak ágyazva – figyelmeztetett James Murphy amerikai politikatudós, filozófus, a Dartmouth College oktatója a Danube Institute rendezvényén május 24-én.

James Murphy előadására prof. Dr. Hörcher Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Politikatudományi Intézetének vezetője és David Martin Jones, a Danube Institute kutatási igazgatója reflektáltak.

Az amerikai kutató elmondta: az emberi viselkedés alapvető jellemzőit gyakran félreértik. Sokan gondolják úgy, hogy az embert leginkább az emeli ki az állatvilágból, hogy racionalitást, ok-okozati összefüggéseket keres a világban. Ezzel szemben sokkal erőteljesebb hajtóerő a jelentés keresése. Az emberek még alapvetőnek tűnő célokat – a saját kényelmüket és a fájdalom elkerülését – is hátrahagynak, hogy értelmet és jelentést találjanak az életükben. Egyes eseménysorok történetként való továbbadásával pontosan ezt a jelentést adjuk hozzá az életünket alkotó történések sorozatához és hálózataihoz.

Ezeknek az alapvető emberi viselkedésmódoknak megfelelően a politikában sem elkerülhető, hogy történetekbe ágyazva adjuk át elgondolásainkat. Ma különösen fontos ez. Manapság egyre kevésbé hajlandóak a nyugati világban a politikai oldalak a másik érveire hatni, a társadalmak pedig végletesen megosztottá válnak, az egyes csoportok képtelenek megérteni egymást.

Azonban ha képesek vagyunk egy történet részeként megmagyarázni mások számára politikai álláspontunkat, annak célját és értelmét, növeljük a bizalmat a másikban. Hosszabb távon ugyanezzel a módszerrel az egész társadalmon belül emelhetjük a kölcsönös megértést, ez pedig a politikai környezet stabilitásához vezet. Egy nyugodt környezetben pedig már sokkal könnyebb prezentálni az érveket és a racionálisan megérthető igazságot keresni.

James Murphy gondolataira reagálva Hörcher Ferenc hozzátette: a konzervatívoknak különösen fontos a narratívák megalkotása és a megfelelő történetmesélés, hiszen számukra a nemzeti kultúra továbbadása és megőrzése is elsődleges feladat, ami pontosan ezeken a történeteken keresztül történik. David Martin Jones ezzel szemben figyelmeztetett: a történetek és narratívák ereje a Nyugat jelenlegi politikai környezetében megkérdőjelezhető, hiszen nemcsak az érveket, hanem egymás történeteit, világlátását is kétségbe vonják a különböző politikai oldalak radikális csoportjai.

 

Danube Institute