2024.02.27.

Médiamegjelenések

“Az intelligencia erő, az intelligencia erény.”

A mesterséges intelligenciáról, illetve a gépek emberek életében betöltött szerepéről beszélgettek kedd este a Danube Institute munkatársai. Dr. David Lloyd Dusenbury szenior kutató és Dr. David Martin Jones, intézetünk kutatási igazgatója történelmi kitekintés segítségével mutatták be, hogy miként kaptak fokozatosan egyre nagyobb szerepet életünkben a robotok, gépek, illetve a mesterséges intelligencia…

Az ember és a technológia viszonyát vizsgálták a Danube Institute kutatói egy, az intézményben rendezett panelbeszélgetés keretein belül. Az est középpontjában a mesterséges intelligencia szerepe és a forradalmi technológia veszélyei álltak, különösen a politikai életben érezhető hatások kerültek előtérbe.

“Az intelligencia erő, az intelligencia erény” – fogalmazott Dr. David Lloyd Dusenbury, a Danube Institute kedd esti eseményén. “A probléma az, hogy ezt az emberi természethez tartozó erőt mesterséges rendszerekbe próbáljuk táplálni” – tette hozzá. A kutató előadásában az intelligencia emberi és természetes mivoltára hívta fel a közönség figyelmét, kiemelve, hogy a mesterséges intelligencia legfőbb veszélye abban áll, hogy emberként is keveset tudunk az intelligenciáról, annak mélységeiről. A szakértő szerint különösen nagy veszélyt jelenthet a jövőre nézve, ha “kiadjuk kezünkből az irányítást” és a gépek hatalmát erősítjük azzal, hogy intelligenssé kívánjuk tenni őket.

Hasonló veszélyekre figyelmeztetett Dr. David Martin Jones is. A szakértő előbb a technológia fejlődéstörténetébe, az emberek és a gépek közötti különleges kapcsolat történetébe adott rövid betekintést. A kutató szerint az emberek mindig több szemszögből vizsgálták a technológia evolúcióját: a konzervatívok szkeptikusként, a liberálisok az új technológia adta lehetőségeket ünnepelve. “A huszadik század végén kialakult liberális progresszív ideál a technológiai semlegesség fogalmát hozta be a köztudatba” – fogalmazott a szakértő, majd hozzátette: “Az EU-ban érte el csúcspontját, a törvény által szabályozott, depolitizált, egyfajta technokratikus kormányzási mód előnyben részesítésével”. A szakértő szerint a mesterséges intelligencia megjelenésével a technológia szerepe a politikai életben megerősödhet, ezzel beszélgetőpartnere is egyetértett. A szakértők panelbeszélgetésük során a mesterséges intelligencia szerepét negatívan értékelték, legalábbis a politikai élet szempontjából. A félinformáció, a „fake news” korában a mesterséges intelligencia megalkotása és hihetetlen gyors fejlődése különösen veszélyes, hiszen az igazságba vetett bizalom alapjaiban rendült meg.

 

Danube Institute