2023.02.23.

Médiamegjelenések

Ellenkultúrából „állami szubkultúra”: az ortodox egyház szerepe a 21. századi Oroszországban

Összefoglaló Dr. Brittany Pheiffer Noble 'From Counterculture to Establishment Subculture: Orthodoxy in 21st century Russia' című előadásáról

Az orosz kultúra és eszmetörténet elismert nemzetközi szakértője, Dr. Brittany Pheiffer Noble tartott előadást a Danube Institute-ban 2023. február 23-án. A szakértő bemutatta, milyen utat járt be az orosz ortodox egyház az elmúlt száz évben. A bolsevikok az 1920-as években több mint százezer ortodox papot mészároltak le. A második világháború alatt ugyan enyhült az egyházellenes fellépés, de az egyház továbbra is csak korlátozott keretek között működhetett. Az emigrációban ugyanakkor virágoztak az ortodox közösségek. Az 1980-as évektől a szovjet állam tovább lazított a szigoron, és a szamizdat kultúrán keresztül az ortodoxia is új életre kelt a Szovjetunióban, ahol a nemzeti önazonosság visszaszerzésének szimbólumává vált.

Fordulópontot 1988-ban következett be, ekkor ünnepelte az ortodox egyház Oroszország keresztény hitre térésének ezredik évfordulóját. Az ortodox egyház a társadalom fontos és elfogadott részévé vált, és  közelebb került a politikai élethez. Jóllehet a Jelcin-adminisztráció meglehetősen vallásellenes volt, 1997-ben mégis engedett az ortodox kéréseknek, és elsőként vezetett be az egyháznak kedvező törvényt. Ezt követően a Putyin adminisztráció vezette be azokat a törvényeket és alkotmánykiegészítéseket, amelyek sorra elismerték az orosz nemzettudat meghatározó részét képező ortodox vallás kiemelt jelentőségét.

Dr. Brittany Pheiffer Noble szerint az ortodoxia a mai Oroszországban nemcsak politikai hívószó, hanem a mindennapi élet szerves része. Az orosz társadalomban általános az a vélekedés, hogy Vladimir Putyin meggyőződéses ortodox, és nemcsak politikai számításból igyekszik az egyház és az állam kapcsolatát szorosabbá tenni.

Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban megjegyezte, hogy miközben az oroszországi ortodox egyház hallgat a háborúról, és nem lép fel a rezsim ellen, az Oroszországon kívüli ortodox egyházak elítélték Ukrajna invázióját. Kérdésre válaszolva ugyanakkor elmondta, hogy az orosz ortodox egyházat vezető Kirill pátriárka szankciós listára helyezését illetően nem látja, az mennyiben tudna hozzájárulni a háború mielőbbi befejezéséhez és a vérontás megállításához.