2024.04.23.

Médiamegjelenések

Identitáspolitikáról Ausztráliában

2023-ban az ausztrál embereket megkérdezték, hogy szeretnének-e több beleszólást adni a kormány működésébe állampolgáraiknak. A javasolt alkotmánymódosítás első sorban a bennszülött ausztrál népesség tagjainak adott volna új jogosultságokat és lehetőségeket, ám a változtatás annak ellenére sem valósult meg, hogy a politikai elit, a nagyvállalatok, a média és a sport számos képviselője is az alkotmány módosítását sürgette. Az ausztrál nép egyértelműen elutasította a javaslatot. A Danube Institute legutóbbi, 2024. április 23-i rendezvényén Tony Abbott, Ausztrália korábbi miniszterelnöke és John O’Sullivan, a Danube Institute elnöke beszélgettek a népszavazásról, az országban és a nemzetközi térben megfigyelhető identitáspolitikai trendekről.

Napjainkban egyre többször vívunk identitáspolitikai harcokat - erről beszélt Tony Abbott volt ausztrál miniszterelnök a Danube Institute kedd esti eseményén tartott előadásában. A politikus beszédében főképp a 2023-as ausztrál népszavazás eredményét elemezte, kiemelve, hogy az eredmény egy egyértelmű siker az egyre népszerűbb, ám káros identitáspolitikai trendekkel szemben. Abbott hangsúlyozta: a népszavazás eredménye egyértelműen megmutatta az ausztrálok véleményét a kérdéssel kapcsolatban. Hozzátette, amennyiben más eredménnyel zárult volna a népszavazás “két osztályt hozott volna létre a népességen belül”, ami szinte biztosan további konfliktusokat szított volna. Tony Abbott mindemellett azt is hangsúlyozta, hogy az ausztrál bennszülött népességre jelenleg is nagy figyelem irányul, számos rendezvény kezdődik olyan hagyományokkal, amelyek ezen csoport történelme és szokásai iránt fejez ki tiszteletet.

Az identitáspolitika és a woke ideológia terjedése ellen foglalt állást a volt miniszterelnök beszélgetőpartnere John O’Sullivan is. Az eseményt megnyitó gondolataiban csakúgy, mint a későbbi beszélgetés során is kiemelte, hogy a woke terjedésével számos olyan trend jelenik meg, amely a családok és a szülők szerepének elértéktelenedéséhez vezet, mindemellett pedig rossz példát mutat a jövő generációi számára. A szakértők beszélgetésük során kiemelték a woke ideológiára jellemző különösen negatív trendet, amely egyes csoportokat kiemel a népesség többi tagja közül, ám az eredeti céllal ellentétben nem előnyökhöz és nagyobb megbecsültséghez juttatja azokat, sokkal inkább teszi ki őket támadásoknak és negatív megkülönböztetésnek.