2024.05.02.

Médiamegjelenések

"Laura: Was She Really a Dream?" – Film Screening Event with Dr. Paul du Quenoy

2024. május 2-án a Lónyay-Hatvany villában került sor a "Laura: Tényleg egy álom volt?" című, világhírű film vetítésére, amit Dr. Paul Du Quenoy, a Palm Beach Freedom Institute és Academica Press elnökének előadása előzött meg. A bevezető gondolatokból megtudhattuk, hogy a filmet 1946-ban vetítették először Európában, mivel a háború miatt addig ez nem volt lehetséges, és hogy a film hatalmas hatást gyakorolt a korabeli francia filmek stílusára. Dr. Paul du Quenoy ezen kívül beavatta a közönséget a film elkészítésének körülményeibe, illetve elemzte az árnyékok használatának szerepét a korabeli fekete-fehér filmekben.

Dr. Paul Du Quenoy előadása legelején kiemelte, hogy a “Laura: Was She Really a Dream?” az egyik legjelentősebb filmnek számított az öreg kontinensen a második világháborút követő időszakban. Először egy filmfesztivál keretén belül vetítették le, és hatalmas sikere miatt hatást gyakorolt az éppen akkor kibontakozó nouvelle vague művészi mozgalomra: “A film noirral kapcsolatban azt tapasztalhatjuk, hogy a rendezők a színek hiányának ellensúlyozása érdekében nagymértékben támaszkodnak az árnyékok használatára. A sötétség és a világosság ellentétére építik fel a filmjeiket.”

A harmincas-negyvenes években fontos társadalmi változások mentek végbe a világ különböző pontjain, és a hivatalos intézményekbe vetett általános bizalmatlanság mindenhol felbukkant. Dr. Paul Du Quenoy hangsúlyozta, hogy ennek hatására megjelent az az igény, hogy az agresszió, a szenvedély, a titokzatosság megjelenítésre kerüljenek a filmvásznakon.  Ekkor alakult ki a ma is jól ismert gengszterfilm műfaj. A korbeli filmekre jellemző volt az életszerű karakterek megjelenítése: Rengeteg csalódott ember volt, akik olyan dolgokon mentek keresztül, amelyeket nem lett volna szabad megtapasztalniuk és kifejezniük: kapzsiság és megszállottság, erőszak és harag, heves indulatok, agresszió – ezek mind olyan érzelmek, amelyeket nem illett megmutatni a közösségi életben, viszont olyan érzések, amelyeket az emberek természetes módon megélnek az életük során. És ebből születettek meg a “dark film”-ek.

Az előadás második felében a film kialakulásának történetét mutatta be Paul Du Quenoy, aki elmondta, hogy a film egy Vera Caspary által írt regény alapján készült, és Otto Preminger osztrák származású filmrendező segítségével vált sikeres forgatókönyvvé. Caspary a regényt a Barbarossa hadművelet kezdete és a Pearl Harbor-i támadás között írta meg, és a filmet már 1944-ben vetítették. A világklasszis sikeréhez hozzájárult a David Raksin által szerzett “Laura” című dal is.