2023.10.11.

Médiamegjelenések

Öt Szem, Négy Birodalom és Közép-Európa – Stephen Klimczuk-Massion előadása az angolszász világ és Közép-Európa kapcsolatáról a Danube Institute-ban, 2023. 10. 09.

2023. október 9-én Stephen Klimczuk-Massion író, kommentátor, a Danube Institute vendégkutatója, a The Enduring Crown Commonwealth című könyv társszerzője volt a Danube Institute vendége. A lengyel gyökerekkel rendelkező vancouveri íróval az előadását követően David Martin Jones kutatási igazgató és Dr. Stephen F. Hayward, az Intézet vendégkutatója beszélgetett az angolszféra és Közép-Európa kapcsolatának eddig nem ismert dimenzióiról, rejtett kapcsolódási pontjairól.

Stephen Klimczuk-Massion előadásában történelmi kontextusban, több aspektusból, illetve személyes példákon keresztül mutatta be a kevesek számára ismert, hosszú múltra visszatekintő kapcsolatot az angolszász világ és Közép-Európa között azzal a céllal, hogy meggyőzze közönségét arról, hogy a két térség között nagyon jelentős, évszázadokra visszanyúló közös múltról lehet beszélni.

Az író előadásában kifejtette, hogy az angolszféra és Közép-Európa szövevényes kapcsolatrendszere a középkorig nyúlik vissza, első komoly kapcsolódási pontként a kereskedelmet jelölte meg. Ekkoriban a hatalmas búza és fa hatalomként számon tartott Lengyelország a nagyszabású balti kereskedelemnek köszönhetően jelentős szerepet játszott az Egyesült Királyság tengeri hatalommá emelkedésében.

A két szféra kapcsolatában a következő fordulópontot az amerikai függetlenségi háború és az Amerikai Egyesült Államok alkotmányának megszületése jelentette, mely a lengyel alkotmány egyik alapköveként szolgált. Az 1791-es lengyel alkotmány, melyet sokan az első írott alkotmányként tartanak számon a világon, tartalmaz olyan elveket és jogi intézményeket, melyek az amerikai alkotmány hatására kerültek a lengyel alkotmányba.

A 19. században az Egyesült Királyságból kiinduló ipari forradalom új lendületet adott a két térség kereskedelmének, majd az 1848-as forradalom és szabadságharc több szempontból is mélyítette a kapcsolatokat. Lengyelország és Magyarország osztrák és porosz uralom alá kerülésekor az angolszféra országai igyekeztek egyre szorosabb kapcsolatban állni a szorult helyzetbe került országokkal annak érdekében, hogy segíthessék  politikai és nemzeti ügyeiket. A harcok után több közép-európai állampolgár vonult száműzetésbe az Egyesült-Királyságba és az Amerikai Egyesült Államokba, köztük Kossuth Lajos is.

A 20. századra az angolszféra és Közép-Európa kapcsolatai új dimenziókra is kiterjedtek. Az első világháború hatására jelentősen nőtt a bevándorlók száma az angolszféra területén, a második világháború után pedig, a hidegháború idején a Szovjetunió, illetve az Amerikai Egyesült Államok vezette angolszféra országai befolyási övezeteket alakítottak ki Közép-Európában. A hidegháború során a szovjet blokk és a nyugati szövetségesek közötti konfliktus mentén az angolszféra országai és Közép-Európa országai két különböző politikai rendszer és befolyási övezet között találták magukat. Közép-Európa szovjet befolyás alatt állt, az 1980-as évek végén azonban a kommunista rendszerek meggyengülésével az angolszféra országai, különösen az Egyesült Államok, jelentős tevékenységet fejthettek ki a demokratikus változások végbemenetelének érdekében.

A 21. századra az Öt Szem országai: az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Új-Zéland, az Egyesült Királyság és Ausztrália vitathatatlanul a legbefolyásosabb kulturális, technológiai és gazdasági hatással vannak a világ globális dinamikájára. Ma az angolszféra jobban kötődik Közép-Európához, mint valaha, köszönhetően annak, hogy Közép-Európa országai szabadok lettek. Kereskedelmi és katonai kapcsolataik egyre mélyülnek, különösen az átalakulóban lévő világrend hatására.

 

Danube Institute