2024.04.30.

Médiamegjelenések

Ötven év távlatából: a szegfűs forradalom öröksége

A portugál politika egyik kulcsfontosságú eseményéről, az úgynevezett szegfűs forradalomról beszélgettek a Danube Institute szakértői 2024. április 30-án az intézet által szervezett eseményen. Az est vendége volt Jaime Nogueira Pinto portugál szerző, újságíró, politológus valamint Thomas Gallagher, a Salazar: A diktátor, aki nem volt hajlandó meghalni című könyv szerzője, illetve John O’Sullivan a Danube Institute elnöke is. Az est moderátora Alvini-Mario Fantini, az European Conservative főszerkesztője volt.

A szegfűs forradalom eseményeiről, a hírhedt politikai puccs következményeiről és ma is tapasztalható következményeiről esett szó a Danube Institute legutóbbi eseményén. Az est folyamán felszólaló szakértők egyetértettek: mindenképp fontos megvizsgálni a forradalom eseményeit, hiszen azok komolyan hatottak Portugália demokratikus fejlődésére és az ország gazdasági és társadalmi változásaira, valamint az ország korábbi afrikai gyarmatainak helyzetére is.

“Azzal nem mondok semmi újat, ha hangsúlyozom, hogy voltak jó és rossz, általában inkább rossz forradalmak” - fogalmazott Alvini-Mario Fantini, aki moderátorként a beszélgetést megelőzően mondta el nyitógondolatait. A szakértő hozzátette, megnyitó beszédével igyekszik más perspektívából megvilágítani a szegfűs forradalom eseményeit, amely – szavaival élve – “az elmúlt fél évszázad leginkább tisztára mosdatott forradalma volt.”

A szakértők felszólalásaik, majd közös panelbeszélgetésük során mind kiemelték, hogy a forradalom a sok áldozat ellenére is fontos változásokat hozott az ország számára. Jaime Nogueira Pinto ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a forradalom nem a várt és ideális demokratizálódást hozta el. A történész hangsúlyozta, hogy “nem beszélhettünk valódi liberális demokráciáról”, hiszen sokáig megmaradt a korábbi rendszer diktatórikus jellege, bár jellemző volt az enyhülés és természetesen a jobboldali uralom után egy nagymértékű bal oldali dominancia is.

A forradalom kirobbanása előtti időkről szólva John O’Sullivan, a Danube Institute elnöke kiemelte: “Portugália, bár nem volt demokrácia ebben az időszakban, nem szimpatizált a totalitariánus rezsimek módszereivel.” A szakértő szerint többek között ez is hozzájárult ahhoz, hogy a környező országok továbbra is partnerként tekintettek Portugáliára, igyekeztek minél nagyobb megértéssel fordulni az ország helyzete felé.