Médiamegjelenések
Az amerikai baloldali kritikai fajelmélet (critical race theory – CRT ) az elnyomottak képviseletét követeli magának, holott ez az ideológia már domináns pozícióban van az intézményekben. Képviselői nem kormányozni akarnak, hanem az amerikai társadalmi elit kulturális intézeteit és gazdasági szervezeteit akarják uralni, végső eszközük pedig az erőszak – szögezte le Chris Rufo, a kritikai fajelmélet amerikai szakértője hétfőn.
A Danube Institute vendégkutatója az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában egyre népszerűbb baloldali kritikai fajelméletről és a woke-mozgalomról a Danube Institute által rendezett angol nyelvű nemzetközi konferencián beszélt a Lónyay-Hatvany Villában.
Rufo a szakmai találkozó fő előadójaként leszögezte: a kritikai fajelmélet egy marxista elméleti alapokon álló posztmodern és posztmarxista eszmerendszer, amely szerint az Egyesült Államok társadalma és politikai rendszere alapvetően és velejéig rasszista, és az Egyesült Államokban a fehér többség elnyomja az amerikai társadalom többi csoportját.
Az előadó elmondta: ugyanazokkal az eszközökkel támadják a baloldali kritikai fajelmélet amerikai képviselői saját ellenfeleiket, amivel a baloldali-liberális sajtótermékek bírálják Magyarországot.
John O’Sullivan, a Danube Institute elnöke hangsúlyozta, hogy az amerikai baloldal egyre inkább tagadja, hogy a wokizmus, amelynek része az amerikai kritikai fajelmélet is létezne. Ez azért is meglepő, mert korábban a baloldaliak vezették be ezt a fogalmat a köztudatba és próbálták pozitív jelentéstartalommal megtölteni. Úgy néz ki, hogy a wokizmus is ugyanarra a sorsa jut, mint a többi, baloldal által sulykolt fogalom: amikor világossá válik, hogy mit is jelent valójában, és emiatt népszerűtlen lesz, a baloldal igyekszik megszabadulni tőle.
Frank Furedi magyar származású brit szociológus professzor, a Mathias Corvinus Collegium brüsszeli irodájának igazgatója szerint a baloldali kritikai fajelmélet nem elméleti eszmerendszer a szó szoros értelmében, hanem egy kulturális mozgalom és narratíva. Egy olyan gyarmatosításellenes, antirasszista mozgalom, amelynek célja, hogy minden nyugati hagyományt és értéket megtámadjon és megtagadjon. Úgy vélte, a kritikai fajelmélet “fatalista determinizmusa” szerint a faj és a származás mindent meghatároz az ember életében. Megjegyezte: minden olyan professzor, aki nem ért egyet a kritikai fajelmélettel, nem mer felszólalni, mert az állását, a személyes biztonságát vagy az életét félti.
Francesco Giubilei, az olasz kulturális miniszter tanácsadója szerint Olaszországban egy fokkal jobb a helyzet a kritikai fajelmélet kapcsán, mint a többi nyugati országban. Az olasz katolikus egyháznak jelentős befolyása van a társadalmi értékek és hagyományok védelmében, a városi és regionális önazonosság pedig nagyon erős Itáliában. Az előadó szerint, ha valaki Olaszországban felszólal az illegális bevándorlás ellen, azonnal fasisztának és rasszistának bélyegzik, ami ellehetetleníti a migrációról szóló kiegyensúlyozott politikai vitákat. Példaként megemlítette, hogy a The New Yorker című amerikai magazin szerint Olaszországban le kellene rombolni minden olyan épületet, amelyet a két világháború közötti fasiszta korszakban építettek.
Giubilei szerint az olasz konzervatív kormányzás víziójának legkomolyabb ellensége azonban maga az EU. Minden olasz kormányzati álláspont, amely nem egyezik az EU vezetésének véleményével, Brüsszelből nézve alacsonyabb rendű. Az olasz kulturális miniszter tanácsadója szerint remélhetőleg ez megváltozik a 2024-es európai parlamenti választások után.
Diederik Boomsa holland előadó, az amszterdami önkormányzati képviselő testület tagja szerint jelenleg Hollandia Európa Kaliforniája. Amszterdam város vezetése négy évvel ezelőtt sokszínűségi akciótervet (diversity action plan) vezetett be a városi kulturális intézmények esetében. Ennek egyik következménye, hogy elveszítheti önkormányzati pénzügyi támogatását az a városi képzőművészeti múzeum vagy kulturális intézmény, amelynek alkalmazottai és gyűjteménye nem elég sokszínű és társadalmilag reprezentatív.
Toby Young brit előadó, a Free Speech Union alapító vezetője a függetlennek mondott brit felmérések eredményeiről beszélt, amelyek szerint a londoni városi rendőrség és a tűzoltóság, de még a brit közszolgálati médiacsoport, a BBC is intézményi szintű rasszizmustól szenved. A kritikai fajelmélet jelen van a brit oktatási rendszerben, a tanárok nagyrésze olyan tananyagokkal dolgozik, amelyeket átsző ez az ideológia. A megoldást erre újtípusú, akár több nézőpontot is bemutató oktatási anyagok előállításában látja, melyek gondozásában ő is kiemelt szerepet vállal.
Pierre Valentine író, a woke ideológiát elemző könyv szerzője a franciaországi helyzetet mutatta be. Felszólalásában egyetértett a többi előadóval: a woke okozta fenyegetés valós és növekvő probléma Franciaországban, amely főleg a baloldalon terjedt el. Aggasztónak tartja a fiatal szélsőségesek francia társadalomra gyakorolt hatását.
Dakota Wood, a Heritage Foundation vezető kutatója szerint a kritikai fajelmélet negatív hatással van a hadseregre is. A woke lerombolja a közösségi értékeket, meggyengíti a hadsereg integritását és kohézióját. Ez az új ideológia megbontja az egymás és a szabályok tiszteletén alapuló társadalmat, és veszélyt jelent az egyénre is.
A konferenciát Rod Dreher író, újságíró, a Danube Institute Network Project vezetője zárta, aki felszólalásában a vallás és a kritikai fajelmélet viszonyát vizsgálta. Kiemelte: a kritikai fajelmélet már az amerikai intézmények többségében jelen van. A rasszizmus minden fajtája elítélendő, ugyanakkor a kritikai fajelmélet valójában nem a rasszizmus ellen küzd, hanem egy újfajta, antiszemita, a fehér bőrűekkel és egyre inkább az ázsiaiakkal szembeni rasszizmust intézményesít.
Rod Dreher, kérdésre válaszolva elmondta: a woke-mozgalom tagjai a “puha totalitarianizmus” képviselői. Ha a 2024-es amerikai elnökválasztást követően ismét Donald Trump korábbi amerikai elnök alakíthat kormányt, a baloldali kritikai fajelmélet és a woke-mozgalom még hevesebbé válhat, és drámaian megerősödhet az Egyesült Államokban. Ehhez kapcsolódva Chris Rufo megjegyezte, hogy egy Ron DeSantis jelenlegi floridai kormányzó vezette amerikai kormányzat hatékonyabban tudná végrehajtani azokat a törvényalkotási és politikai döntéseken alapuló megoldásokat, amelyekkel a Fehér Ház és a Republikánus Párt szembeszállhatna a baloldali mozgalmak kritikus tevékenységével. Rufo szerint emiatt a 2024-es elnökválasztási kampány egyik központi kérdésévé válhat a kritikai fajelmélet és a woke-mozgalom elleni hatékony és erős republikánus párti válaszok megfogalmazása.
Forrás: MTI, Danube Institute