Nemrégiben Lampedusából érkező bevándorlók jelentek meg Párizsban, valamint tervben van a vidéki falvak közötti elosztásuk is. Mindezt úgy, hogy Franciaország sokáig az ellenkező álláspontot képviselte, illetve ellenezte a szigeten tartózkodók befogadását – adta hírül a The European Conservative.
Nemrégiben számoltunk be arról, hogy Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Lampedusában tárgyaltak a szigetet, általánosságban pedig az egész európai kontinenst érintő bevándorlási hullámról. A tárgyalás lényege gyakorlatilag az volt, hogy Meloni rávilágított arra a tényre, hogy a migrációs válság kezelése nem pusztán egy adott ország – történetesen Olaszország – feladata, hanem együttes, európai fellépést igényel. Ezzel kapcsolatban születtek elképzelések, illetve egy több pontból álló akcióterv is von der Leyen részéről, a bevándorlók kötelező elosztása pedig már hosszú ideje terítéken van az európai diskurzusban.
Ezzel kapcsolatban jelentette ki Franciaország, hogy nem fogad Lampedusáról érkező bevándorlókat. Azonban, a valóság merőben eltér Párizs kijelentésétől: az Europe 1 beszámolói alapján
mégis érkeztek migránsok az olasz szigetről október első hetében, akik ideiglenesen tartózkodnak a fővárosban, majd tovább indulnak más nyugat-európai országok felé.
???????? Northern Parisians are afraid of immigrants who have just arrived from Lampedusa:
— Expat in Poland ???????? (@BasedPoland2) October 6, 2023
'drug addiction and trafficking, fights and assaults'.
France, Germany and Italy cannot send them out of the EU so they want to export their problems to other countries.pic.twitter.com/s6ZLcgM68C
A főváros lakói aggodalmukat fejezték ki az újonnan érkezők kapcsán: romlott a közbiztonság, gyakorivá váltak a különböző csoportok és bandák közötti összecsapások, a drogkereskedelem pedig felélénkült; lévén, hogy a különböző kábítószert terjesztő hálózatok megpróbálják kihasználni nemcsak a helyzetet, hanem az embereket is. Lampedusában azonban merőben más állapotok uralkodtak: a bevándorlók főleg a befogadóközpontokban tartózkodtak.
Pierre-Yves Bournazel, Île-de-France régió közgyűlésének tagja felszólította a várost, hogy szállítsa el a bevándorlókat Északkelet-Párizs utcáiról. A képviselő szerint a hatóságok ennyi tisztelettel tartoznak feléjük, ugyanakkor pedig így megoldanák a helyi lakosok problémáit is.
Ebből kifolyólag néhányukat a német határhoz közeli, mintegy 2000 fős Plainfaing településre szállítják. Patrick Lalevée, a település polgármestere azonban aggodalmát fejezte ki ezzel kapcsolatban.
A francia közélet szempontjából Marine Le Pen Nemzeti Tömörülés (Rassemblement Nacional – RN) pártja osztotta meg véleményét közösségi médiaplatformjain, elítélve a bevándorlók elosztását, valamint aláhúzva, hogy
ebben a kérdésben sem a francia választópolgárok, sem a községek véleményét nem vették figyelembe. A RN megjegyzése egyébként Macron még egy tavalyi rendeletére reflektál, melyben a jelenlegi elnök a demográfiai kihívást bevándorlókkal szeretné orvosolni, akiket vidéki városokba költöztetne be.
Eltekintve attól, hogy Olaszország igyekszik korlátozni a területére belépő migránsokat, hajók továbbra is érkeznek és kötnek ki Lampedusa partjainál.
Szemlézte: Nyilas Sára
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon