Blog

Váratlan fordulatokat hozott az első republikánus elnökjelölti vita

Több napja már, hogy véget ért az első hivatalos republikánus elnökjelölti vita, ugyanakkor még mindig tematizálja a közbeszédet. Bár a legnépszerűbb jelölt Donald Trump személyében távol maradt, a legújabb közvéleménykutatások különböző eredményeket mutatnak a vita résztvevőinek népszerűségi…

Több napja már, hogy véget ért az első hivatalos republikánus elnökjelölti vita, ugyanakkor még mindig tematizálja a közbeszédet. Bár a legnépszerűbb jelölt Donald Trump személyében távol maradt, a legújabb közvéleménykutatások különböző eredményeket mutatnak a vita résztvevőinek népszerűségi adatairól.

Augusztus 24-én tartották meg a republikánus elnökjelöltek vitáját a Wisconsin államban található Milwaukee-ban, amelyet a legnagyobb amerikai tévécsatorna, a Fox News szervezett meg és közvetített élőben. Ugyanakkor a legnagyobb szenzáció nem maga a vita, hanem az attól tüntetőleg távolmaradó volt amerikai elnök, Donald Trump volt. Az azóta magát a rendőrségen is feladó Trump tetemes előnyére hivatkozva magyarázta hiányát az egyik legnagyobb republikánus eseményről, mivel leendő vitapartnerei óriási lemaradásban voltak hozzá képest. Bár Trump lépése sokakat meglepett, sejteni lehetett, hogy egy kigondolt stratégiáról volt szó: a vita résztvevői minden bizonnyal őt támadták volna a legtöbbet, így nem profitált volna belőle.

Így viszont sikerült magára vonnia a figyelmet, anélkül, hogy kitette volna magát fölösleges kockázatoknak.

A vita tehát a legnépszerűbb republikánus politikus nélkül és a legjelentősebb nyolc jelölt részvételével zajlott le, a legtöbbjükről előző cikkünkben írtunk részletesebben. Közvetlenül a vita kezdete előtt öt perccel azonban jött még egy meglepetés: Trump a Fox News korábbi arcával, Tucker Carlsonnal készített egy bő háromnegyedórás interjút (röviddel azelőtt, hogy Carlson Magyarországra látogatott), amely az X-en (korábbi Twitter) jelent meg és több, mint 260 milliós nézettségével bőven túlszárnyalta a televíziós vita elérését.

A republikánusok közben elkezdték a többórás vitát, amelyen minden résztvevő számára egy viszonylag rövid időkeret állt rendelkezésre, hogy kifejtse mondanivalóját. Bár Trump legközelebbi kihívója, Ron DeSantis számára tűnt a leginkább relevánsnak, hogy rá szegeződjön minden tekintet és figyelem (hogy erőt és lendületet vegyen az eddig felemásra sikerült kampánya), ez mégsem történt meg. Helyette,

a maga 38 évével a legfiatalabb résztvevőnek számító, indiai bevándorlók gyermekeként született Vivek Ramaswamy állt az esemény középpontjában,

annak ellenére, hogy nem rendelkezik politikai háttérrel. Ugyanakkor ez azzal is járt, hogy neki kellett a legtöbb támadással is szembenéznie. Trump volt alelnöke, Mike Pence szerint tapasztalatlan (,,rookie”), Nikki Haley úgy látta, nem ért a külügyekhez, Chris Christie pedig azt mondta: úgy beszél, mint a ChatGPT. Továbbá arra a kérdésre, hogy támogatná-e Trumpot, ha győztesen kerülne ki az előválasztásból, az üzletember határozottan a volt elnök mellé állt (mégpedig meglepő gyorsasággal, a többi jelölt hezitálásához képest). Ugyanakkor szerinte a klímaváltozás egy ,,hoax”, valamint szigorúbb abortusztörvényeket is támogatna.

A vita tehát egyértelműen az ő személye körül forgott, a várakozásokkal ellentétben Ron DeSantis feltűnően keveset beszélt, és igen higgadt maradt a vita során. Emellett

az egyedüli nőként résztvevő Nikki Haley is többnyire megfontolt és nyugodt maradt: a volt kormányzó és ENSZ-nagykövet a többi jelölthöz képest mérsékelt nézeteket vallott,

higgadt tudott maradni, és még egy szellemes Margaret Thatcher idézettel is készült: ,,If you want something said, ask a man. If you want something done, ask a woman”. Ő, DeSantis és Ramaswamy tehát igen jól jött ki a vitából (már ami a népszerűséget illeti), ahogy az az alábbi ábrán is látható.

A legtöbb újságcikk és tudósítás szerint a vita legnagyobb nyertese paradox módon a távolmaradó Donald Trump lett. Ugyanakkor az elmúlt időszakban egyre több olyan elemzés látott napvilágot, amelyek szerint a vitán résztvevő republikánus elnökjelöltek népszerűsége megnőtt, Trumpé viszont csökkent.

Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a közvéleménykutatások eredményei (és főképp azoknak eltérő mutatói) nem feltétlenül pontosak. Azt, hogy melyik elnökjelölt ér majd el sikereket az eddig verhetetlennek tűnő Donald Trump mögött, csak bizonyos idő után lehet megállapítani. Addig viszont kevesebb mint egy hónap múlva ismét ringbe szállnak a republikánus jelöltek, bár az a jövő ködébe vész, hogy Trump ismét távol marad-e az eseménytől vagy sem.

Szemlézte: Ferencz Attila Norbert

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon