A spanyol előrehozott választások óta a mediterrán országnak még mindig nem sikerült új miniszterelnököt választania, hiszen az abszolút többséget sem Pedro Sáncheznek, sem Alberto Núñez Feijóonak sem sikerült megszereznie. A bizonytalanság fokozódik, a helyzet pedig tovább bonyolódik, mivel a lehetséges jobboldali kormány sorsa még továbbra is kérdéses marad, ha a potenciális miniszterelnök-jelöltnek nem sikerül maga mellé állítania megfelelő számú képviselőt.
Ahogy azt már korábbi cikkünkben írtuk, a Spanyol Néppárt (Partido Popular – PP) a májusban megrendezett előrehozott választásokkor aratott győzelme mégsem hozta meg Alberto Núñez Feijóonak a miniszterelnöki pozíciót: abszolút többség hiányában mind neki, mind pedig a baloldali pártok alkotta formáció vezetőinek – többek között Pedro Sánchez jelenlegi ügyvezető miniszterelnöknek – konzultálniuk kellett VI. Fülöp spanyol királlyal, aki a meghallgatás után mérte fel és később döntötte el, mely jelölt rendelkezik a megfelelő koalíciós támogatással, illetve alkalmas az ország vezetésére.
El Rey recibe en audiencia a Alberto Núñez Feijóo, del Partido Popular (PP).
— Casa de S.M. el Rey (@CasaReal) August 22, 2023
➡️https://t.co/eCmlpvarW3 pic.twitter.com/pscj8C0XDO
A királyi meghallgatás előtti időszak egyébként a PP-nek és a Szocialista Munkáspártnak (PSOE) is a lehetséges koalíciós partnerek támogatásának elnyeréséről szólt. A The European Conservative beszámolója alapján
a spanyol uralkodó első körben Feijóot találta esélyesnek arra, hogy új kormányt alakítson.
A Néppárt vezetője jelenleg 172 támogatói szavazattal rendelkezik, melyből egyébként 137-et a saját pártjától, 33-at a VOX-tól, egyet az Unión del Pueblo Navarratól (Navarrai Nép Uniója) és egyet a Coalición Canariatól (Kanári-szigeteki Koalíció) kapott. Egyedüli esélyként a kevésbé radikális baloldali PNV (Baszk nacionalista párt) szavazata tudná Feijóo felé billenteni a mérleg nyelvét, azonban erre igen csekély esély mutatkozik. Ahhoz pedig, hogy egyértelműen ő kerüljön miniszterelnöki pozícióba, a 350-ből legalább 176 képviselő támogatását kell elnyernie.
A királyi meghallgatást követően Feijóo sajtótájékoztatóján megköszönte a VOX és a többi párt támogatását. Santiago Abascal, a VOK elnöke pedig egy új koalíciós korszak kezdetét üdvözölte, amely tény, hogy „nagyon eltérő, nagyon különböző formációkból áll, amelyek képesek egymást kölcsönösen tisztelni, illetve egyetértésre jutni, amikor az szükséges.”
Celebro que el señor Feijóo haya atendido las justas peticiones de VOX.
— Santiago Abascal ???????? (@Santi_ABASCAL) August 22, 2023
Espero que, a partir de ahora, los enemigos de los acuerdos de gobierno entre PP y VOX se abstengan de volver a poner en peligro la construcción de la alternativa.
Se abre, por tanto, una nueva etapa de… https://t.co/TubBtzjESO
A POLITICO beszámolója alapján
még így is kérdéses a lehetséges jobboldali kormány sorsa, hiszen még az is elképzelhető, hogy Sánchez marad a miniszterelnök,
aki jelenleg baloldali szövetségeseivel együtt 171 helyet birtokol a parlamentben, a többséghez pedig elsősorban a katalán Junts képviselőit kellene maga mellé állítania.
Sáncheznek egyébként még bizonyos mértékig az is pozitív kicsengéssel bírt, hogy augusztus 15-én Francina Armengol szocialista képviselőt választották a spanyol képviselőház elnökévé, mely döntéshozó szerv felel a többi között a parlamenti csoportok megalakításáért, a vizsgálóbizottságok meghatalmazásáért, végső soron pedig beleszólása van abba is, mely törvények kerülnek elfogadásra.
Összefoglalva tehát elmondható, hogy a spanyol belpolitikai helyzet továbbra is bizonytalan. A király javaslata alapján Feijóo-nak kell részt vennie az ún. „beiktatási-vitán” melyre ugyan még várni kell, hiszen csak szeptember 26-án és 27-én szervezik azt meg. A dátumot a pártvezető kérésére, az Armengollal történt közös megállapodás alapján tették ilyen későre, hogy legyen idő tárgyalni a különböző politikai erőkkel.
Szemlézte: Nyilas Sára
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon